Evi Olmayan Vatandaşlara Devletten 20 Bin TL'ye Varan Maddi Destek

Devlet konut sahibi olmak isteyen vatandaşlara belirli işlemleri yerine getirmeleri durumunda devlet desteği veriyor. 20 bin TL'ye kadar varabilen konut desteğine dair tüm ayrıntıları siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

EKONOMİ 29.10.2018, 19:57
Evi Olmayan Vatandaşlara Devletten 20 Bin TL'ye Varan Maddi Destek

Devlet konut sahibi olmak isteyen vatandaşlara çeşitli miktarlarda devlet desteği sağlıyor. 

Devlet tarafından sağlanan bu desteği almak için ise bazı koşul ve şartlara haiz olunması isteniyor. Kamupersoneli.net olarak devlet tarafından sağlanan konut desteğine ilişkin tüm ayrıntıları siz okuyucularımızla paylaşıyoruz. 

DEVLETTEN 20 BİN TL'YE VARAN KONUT DESTEĞİ 

Devlet tarafından sağlanan konut desteği için vatandaşların öncelikle bankalar üzerinden konut hesabı açtırmaları gerekiyor. Ancak bu hesabı açmadan önce adaylardan çok önemli bir koşul talep ediliyor. Bu koşula göre vatandaşların tamamı kendilerine ait olmayan bir evlerinin olmaması gerekiyor. Yani bu destek evi olmayan vatandaşlara sağlanıyor. Bu kapsamda evi olmayan ve konut hesabı açtıran vatandaşlar açtırdıkları bu hesaba belirli bir süre para yatırmaları gerekiyor. Destek miktarı da yatırılan süre ve tutara göre artıyor. 

Konut hesabı açtıran kişiler tercihlerine göre isterlerse ayda bir, isterlerse de üç ayda bir hesaba ödeme yapabiliyor. Söz konusu ödemelerini aylık olarak yapan kişiler ayda en az 250, en fazla 2.500 TL, üç aylık ödeme yapanlar için de en az 750, en fazla 7.500 TL yatırabiliyor. Ayrıca bu hesaba yapılacak ödemelerin düzenli olması gerekiyor. Ödemeler konusunda aylık ödeme yapan bir vatandaş bir yıl içerisinde üçten fazla kez ödeme yapmazsa destek hakkını kaybediyor. 3 aylık ödeme yapan kişiler için ise bu sadece bir defa. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise konut hesabı açtıran bir kişi bu hesapta biriken parayı bir yıl içerisinde en fazla iki kez çekebiliyor.

HANGİ HESABA GÖRE NE KADAR DESTEK ALINIR?

Konut Desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlara konut hesabına 36 ila 47 ay arasında para yatırırlarsa hesaba yatırılan paranın yüzde 15'i kadar (en fazla 13 bin TL), 48 ila 59 ay para yatırırlarsa hesapta biriken paranın yüzde 18'i kadara (en fazla 14 bin TL), hesaba 60 ay veya daha fazla para yatıranlar ise ödeme miktarının en fazla yüzde 25'i kadar destek alıyor ve bu destek miktarı 20 bin TL'ye ulaşabiliyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)