Evlenenlere Devletten 68 Bin TL'ye varan Destek Ödemesi! 2019 Çeyiz Desteği Nasıl Alınır?

Devlet tarafından evleneceklere 68 Bin TL destek ödemesi yapılıyor. Devlet tarafından yapılan evleneceklere çeyiz desteği ve konut hesabında birikim yapan çiftlere 68 bin liralık hibe ödemesi veriliyor. Ayrıca anne ya da babanın vefat etmesi durumunda ölüm aylığı alan kadınlara da yetim maaşının 2 yıllık tutarı kadar çeyiz desteği ödemesi verilmektedir.

EKONOMİ 03.09.2019, 15:55 03.09.2019, 15:57
Evlenenlere Devletten 68 Bin TL'ye varan Destek Ödemesi! 2019 Çeyiz Desteği Nasıl Alınır?

Türkiye'de evlenenlere devlet tarafından büyük kolaylık sağlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2016 yılında başlatılan "Konut Hesabı ve Devlet Katkısı" uygulaması kapsamında 68 Bin TL destek ödemesi veriliyor.

25 BİN TL KONUT DESTEĞİ ÖDEMESİ

Konut alacak gençlere devlet tarafından 25 Bin TL destek ödemesi veriliyor. 5 yıl boyunca 80 Bin TL biriktiren gençler ev alırken 25 bin TL devlet desteği ödemesi alıyor ve bu paranın herhangi bir karşılığı bulunmamaktadır.

Çiftler bu parayı ayrı, ayrı alabilir. 25 Bin TL, 25 Bin TL olarak devlet desteği almak isteyen gençler bu sayede ev hayallerine daha hızlı ulaşabilir ancak 3 yıl Konut Hesabı ve Devlet Katkısı uygulamasında kalma sözü bulunmaktadır.

9 BİN 279 TL ÇEYİZ DESTEĞİ

Devlet tarafından çeyiz desteği 7 Bin 500 TL'den 9 Bin 279 TL'ye çıktı.

Evlenecek çiftler söz konusu destekten ayrı, ayrı yararlanarak alacakları tutarı ikiye katlayabilir. Bu sayede 68 bin lira devlet desteği elde edebilecektir.

AYLIK ALT ÖDEME SINIRI NE KADAR?

Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen desteklerden yararlanmak isteyenler 24 yaşını doldurmadan banka hesabını açmak zorundadır.

Ödemelerin 3 defadan fazla aksatılmaması şart olarak açıklandı ve devlet katkısı hesabında, birikim esas alınmaktadır.

Destek ödemeleri alt sınırı ise;

Çeyiz hesabında aylık ödeme alt sınırı 155, üst sınır 1.552 TL

Konut hesabında aylık ödeme alt sınırı 388, üst sınır 3 bin 881 TL

Konutta katılımcı, hesabın açılış tarihinde azami 46 bin 579 lira 23 kuruş

YETİMLERE 24 MAAŞLIK ÇEYİZ DESTEĞİ VERİLECEK

Vefat edenlerin sigortalı olması durumunda yetim kalan kız çocuklarına çeyiz desteği veriliyor.

Ayrıca çeyiz parası hesaplanırken kız çocuğuna verilen ölüm aylığının ek ödemeler haricinde tutarı dikkate alınacaktır. Bu nedenle ölüm aylığının 2 yıllık tutarı hesaplanacaktır ve ek ödeme niteliğindeki tutar hariç olmakla beraber  aylığın 2 yıllık tutarı kız çocuğuna ödenecektir.

Yorumlar (8)
hü üye eyin 5 ay önce
3yıla kadar alcagınız daire şu an 100 bin ise 3 yıl sonra130 wto bin olur bunun neresi karlı
boşver 5 ay önce
zaten şimdiki evlilikler 1yda 1bucuk yıl sürüyor devlet verir gençler tatil yaparlar gezip tozar sonrada boşanır bedava tatil yapmış olur yeni evlenenler
Rize 5 ay önce
Maddiyatsizliktan borca girip ewleniyorlar dewlet borcsuz ewlendiriyor onun icin bosanmak olmaz daha
Klis 5 ay önce
Ben cuma evleniyom ne vereceksiniz
İlhan 5 ay önce
Evlenmek
Rize 5 ay önce
Maddiyatsizliktan borca girip ewleniyorlar dewlet borcsuz ewlendiriyor onun icin bosanmak olmaz daha .huzursuzluk verir maddiyatsizlik...
Kadir 5 ay önce
Ben boşanmışım ve eski eşimle tekrar evlenmek istiyoruz bizde yardımda hibede bulunulurmu biz faydalanabiliyormuyuz ysni
Murat 5 ay önce
Devlet babasının hayrına vermiyor.banka hesabı aç.diyor.geri ödemeli.tuzağa düşmeyin.evlilikte 1.cicim.ayı.2.sı..m.ayı.var dikkatli olun.