Evlenmek İsteyen Çiftlere Sağlanan 55 Bin TL'lik Destek Nasıl Alınır?

Devlet evlenmek isteyen gençlere belirli koşulları sağlamaları ve yapılması gereken işlemleri sağlamaları halinde 55 bin TL'ye varan desteğin sahibi olabiliyorlar. Evlilik desteğine dair detayları sizlerle buluşturuyoruz.

EKONOMİ 20.08.2018, 19:21
Evlenmek İsteyen Çiftlere Sağlanan 55 Bin TL'lik Destek Nasıl Alınır?

Devlet evlenecek çiftlere evlilik desteğinde bulunuyor. Bu destek için evlenecek gençler ister ayrı ayrı faydalanıyorlar isterlerse de beraber faydalanabiliyorlar. 

Gençlere sağlanan bu destekler kişi başı 17 bin 500 TL'ye ulaşabiliyor. Eğer çiftler anlaşırsa iki genç aynı anda başvuru yapıp faydalanabiliyorlar. Bu sayede evlenecek bir çift toplam 55 bin TL'ye varan desteğin sahibi olabiliyorlar. Peki bu desteklerden kimler faydalanabiliyor. İşte başvuru koşulları talep edilen işlemler. 

DEVLETTEN EVLENECEK ÇİFTLERE 55 BİN TL'YE VARAN DESTEK

Evlilik desteğinden faydalanacak gençlere konut hesabıyla 20’şer bin lira, çeyiz hesabıyla 7 bin 500’er lira devlet katkısı alabiliyor. Eski adıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca başlatılan bu projelere dair detaylar ise şu şekilde,

Evlilik Katkısıyla 7 Bin 500 TL;

Devlet 27 yaşından küçük olmak şartıyla gençlere belirli şartları sağlamaları halinde değişen oranlarda destek sağlıyor. Buna göre 27 yaşından önce ilk evliliğini yapanlara devlet katkısı detaylar şu şekilde, çeyiz hesabına düzenli olarak 36-48 ay arası para yatırdığında yatırdığı tutarın yüzde 10'u kadar, 48-60 ay arası düzenli para yatırırsa yatırdığı paranın yüzde 15'i kadar destek sağlanır. Eğer genç 60 ayın üstünde para yatırırsa yatırdığı tutarın yüzde 20'si kadar destek alır. 

Yani gençler bir çeyiz hesabı açar ve o hesaba belirli tutarda para yatırırsa belirli bir süre sonra belirlenen oranlarda desteğin sahibi olurlar. Bu hesaba yatırılan paranın kullanımına ilişkin ise bazı koşullar bulunuyor. 

Konut Desteği İle 20 Bin TL;

'Konut Hesabı ve Devlet Katkısı' uygulaması da aynı çeyiz hesabı mantığıyla işliyor. Buna göre konut hesabı açan ve sistemde en az 3 yıl kalan adaylara yine ödemiş oldukları tutar ve sürelere göre destek sağlanıyor. Bu konuda yer alan eski yönetmelikte 3 yıl kalanlar yatırdığı paranın yüzde 15'ini, 4 yıl kalanlar yüzde 18'ini ve 5 yıl kalan da yüzde 20'sini alabiliyordu. Yeni düzenlemeyle, uygulamada 5 yıl ve daha uzun süre kalanlara ödeme miktarının en fazla yüzde 25'i kadar destek sağlanacak. Bu destek, en fazla 20 bin lira olacak.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)