Eylül Ayı Enflasyonu Açıklanıyor! Dolar ve Euro Kuru Enflasyon Öncesi Kaç Lira Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Eylül ayı enflasyon rakamları bugün açıklanıyor. Peki, enflasyon rakamları öncesi dolar ve euro kuru ne kadar, enflasyon yüksek çıkarsa dolar ne olur?

EKONOMİ 03.10.2018, 08:52 03.10.2018, 11:35
Eylül Ayı Enflasyonu Açıklanıyor! Dolar ve Euro Kuru Enflasyon Öncesi Kaç Lira Oldu?

Deyim yerindeyse piyasaların gözü kulağı bugün açıklanacak olan TÜİK Eylül ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. 

Eylül enflasyon beklentisi rakamlarının aşılması beklentisinin yüksek olması piyasalarda tedirginlik yaratıyor. 

Oluşan bu tedirginlik ise dolar ve euro kurunun yükselmesine neden oldu. Dolar ve Euro güne yükseliş eğilimi ile başladı. 

3 Ekim 2018 Dolar Kuru Ne Kadar?

3 Ekim dolar kuru 5,96 lira alış seviyesi ile başlarken, dolar kuru satış 6,03 lira üzerinden işlem görmeyi sürdürüryor. 

3 Ekim 2018 Euro Kuru Ne Kadar?

Euro kuru da güne yükseliş eğilimi ile başladı. Euro kuru alış 6,89 liradan işlem görürken Euro kuru satış ise 6,97 lira oldu. 

Enflasyon Yüksek Çıkarsa Dolar Ne Olur?

Enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde çıkması durumunda piyasada oluşacak ilk hamleler dolar kurunun yükselmesine neden olacaktır. 

Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası tarafından yapılan müdahaleler ile dolar kurunun baskılanacağı ve kısa süre sonra kontrol altına alınacağı kaçınılmaz bir son olarak gösteriliyor. 

Ekonomistlere göre beklentilerin altında kalan ve bu sınırı aşmayan rakamlar ise kurun hızlı bir şekilde düşmesi anlamına geliyor. 

Kamupersoneli.net - Ankara

NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"

Yorumlar (0)