banner731

EYT'de Finlandiya Modeli! Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT yasasında son durum

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. EYT'de Finlandiya modeli konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT'lilerin durumuyla ilgili görevlendirdiği Prof. Dr. Vedat Bilgin “Emeklilikte yaşa takılanlar homojen bir grup değil. Bu konuda durumu çok farklı olanlar var" açıklaması yaptı. Finlandiya ve Almanya’da emeklilik yaşı 65-67 arasında, Türkiye’de 2008 sonrasında yaş erkekte 61, kadında 58. Finlandiya’da geliştirilen sisteme göre, emekliliğine kısa bir süre kalan bireylere alınacak maaş için her yıl yüzde 2 daha az maaş ödeniyor. Zaman zaman bu uygulamanın EYT’lilere uyarlanmasıyla ilgili tartışmalar gündeme gelmişti.

EKONOMİ 13.09.2019, 16:40 13.09.2019, 16:40
EYT'de Finlandiya Modeli! Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT yasasında son durum

Emeklilikte prim gün sayısını tamamlamış ancak yaş nedeniyle emekli olamayanları umutlandıran haber geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT'lilerin durumuyla ilgili Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdiği belirtildi.

Emeklilikte yaşa takılanların sorunu 1999’dan beri devam ediyor. 8 Eylül 1999 öncesinde SSK’lı, Bağkurlu ve Emekli Sandığı (memur) mensubu olarak iş hayatına başlayanlar erkek ise 25 yıl ve 5000 gün, kadın ise 20 yıl ve 5000 gün şartıyla emekli olabiliyordu. Örneğin; 18 yaşında sigortalı işe başlayan bir kadın 5000 günlük primi tamamlarsa 38 yaşında, erkekler de 43 yaşında emekliliğe hak kazanabiliyordu.

EYT'DE FİNLANDİYA MODELİ

Finlandiya ve Almanya’da emeklilik yaşı 65-67 arasında, Türkiye’de 2008 sonrasında yaş erkekte 61, kadında 58. Finlandiya’da geliştirilen sisteme göre, emekliliğine kısa bir süre kalan bireylere alınacak maaş için her yıl yüzde 2 daha az maaş ödeniyor. Zaman zaman bu uygulamanın EYT’lilere uyarlanmasıyla ilgili tartışmalar gündeme gelmişti.

KADEMELİ GEÇİŞ HAKKI

Fakat 1999’da emeklilik yaşı ve istenen prim şartı arttı. 1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarıldı. SSK’ya tabi çalışanın emeklilik için ise gereken gün sayısı 7000’e yükseldi. 1976 ile 1999 yılları arasında işe girenlere ‘kademeli yaş’ şartı getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu.

KISA BİR SÜRE KALA...

Uygulamaların kendilerini mağdur ettiğini belirten kişilere ‘emeklilikte yaşa takılanlar (EYT’li) deniyor. EYT’lilerin ifade ettiğine göre; emekliliğine az bir süre kalanlar düzenlemeden sonra yıllarca beklemek zorunda kaldı. Emeklilikte yaşa takılanlar sorunlarını çeşitli platformlarda dile getirmeye çalıştı.

FORMÜL ARANIYOR

Emeklilikte yaşa takılanlardan oluşan bir heyet, geçen hafta Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Vekili Profesör Doktor Vedat Bilgin ile görüştü ve sorunları aktardı. Bu konuda bir açıklama yapan TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç da EYT konusunda bir formül üretilmesi için harekete geçildiğini duyurdu.

SGK İLE GÖRÜŞECEK

Kılıç şunları söyledi: “Son dönemde bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin’i görevlendirdi. EYT’lerin düşüncelerini alacak, SGK ile görüşecek. Geçenlerde kendisiyle konuştum. ‘Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var’ dedi. Somut bir adım atılmış oldu. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor.”

UZUN SOLUKLU OLACAK

Konuyla ilgili NTV’ye bilgi veren Prof. Dr Vedat Bilgin ise şunları söyledi: “Emeklilikte yaşa takılanlar homojen bir grup değil. Bu konuda durumu çok farklı olanlar var. Çalışmalarımız uzun soluklu olacak, şu an işin çok başındayız henüz somut bir gelişme yok...”

Yorumlar (73)
Mehmet sarı 2 ay önce
Finlandiya da haftalık çalışma saati ile Türkiye de aynı mı acaba bi zahmet arastiriverin.Malesef hep işlerine gelen tarafı halka dayatiyorlar.
saban acar 2 ay önce
turkiyedeki ucretle avrupadaki ucretler arasinda daglr kadar fark var.turkiyede her seye zam ustune zam geliyor.maaslara az bir sey zam yapiyorlar.primi dolduran emekli olmasi lazim.yas ne alaka.
Emrah ATALAY 2 ay önce
STAJ SSK BAŞLANGIÇ SAYILSIN
Mustafa Karakuş 2 ay önce
Türkiye şartlarında ve filanda arasında emekli maaşı var onun İcin emekli maaşı düşürülmesine cünkü adamlar bir aylık emekli maşıyla bir ay tatil yapıyor bizler aysonunu zor getiriyor
eyteli veysel 2 ay önce
Secim zamanı benim vatandaşim diye sesleneceksin emeklilik soz konusu olunca avrupalilar şoyle böyle diyeceksin kardesim ver şu emeklilik hakkini almayın altık şu mazlumların ahını bunlar sizden fitil fitil çikacak bunu herkes biliyo
Celal 2 ay önce
Merebalar 65 yaş yani ha öldü ha ölecek herşeyi bilen Allah bir insanın 50 yaşında emekli yapacaksın yani ne genc ne yaşlı çünkü insanın yaşam kalitesi kadar hiç önemli değildir saygılar
BURAK PALA 2 ay önce
Çıraklıkta giriş olarak sayılsın yaş ve prim ödeme sayısı değişsin!
Bakış açısı 2 ay önce
Avrupayla kıyaslama komik. Türkiye şartları ortada çok mu fakir ülkemizde insanlara mezarda emeklilik var. Yapmayın partinin ismini hatırlamakta fayda var
Umut 2 ay önce
Sayın cumhurbaşkanımız eyt yi bir an önce çözmeli başkan olmak için millet vekili sayısını yükselten sayın cumhurbaşkanımız eyt yi mutlak görecektir halk bunu istiyor kimse erken emeklilik istemez
Ali 2 ay önce
Arkadaşlar umurlanmayın 3600 deneli iki yılı geçti vedat hoca bu iş uzun soluklu bir iş diyor yani oyalama ben artık inanmıyorum siyasetede güvenim sıfırladı artık.çıkarırken bir gecede geri düzeltilirken uzun soluklu resmen ipe un serme
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın