EYT'lierin Mağduriyetleri Giderilsin, Aylık Bağlama Oranları Düzenlensin

Yaklaşık 500 bin EYT'lilerin durumu DİSK'in seçim bildirgesinde yer aldı. DİSK konuya dair yayımladığı seçim beyannamesinde emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının giderilmesini ve aylık bağlama oranlarının düzenlenmesi talebinde bulundu. Detaylar haberimizde...

EYT'lierin Mağduriyetleri Giderilsin, Aylık Bağlama Oranları Düzenlensin

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorunlarının çözümü adına atılacak adımları bekliyorlar. Erken seçim kararının alınmasının ardından siyasi partilerden destek isteyen EYT'liler bu desteği Muharrem İnce ve MHP'den almışlardı. 

Muharrem İnce konuya seçim mitinglerinde yapmış olduğu açıklamalarında O iş kolay, hallederiz açıklamasında bulunmuştu. Milliyetçi Hareket Partisi'de EYT konusunu seçim beyannamesinde yer vermiş ve MHP Grup Başkan Vekili Erhan Usta'da konuya dair açıklamalarda bulunarak EYT'lilerin mağdur olduklarını sorunlarının çözülmesi gerektiğini bildirmişti. 

Bu kapsamda EYT'lilere bir destekte DİSK'ten geldi. 

EYT'LİLERE BİR DESTEKTE DİSK'TEN GELDİ

DİSK düzenlediği bir basın toplantısında "İşçilerin Seçim Bildirgesi" ni açıkladı. DİSK'in seçim bildirgesinde EYT'lilere yönelik maddeler ve düzenleme talepleri yer aldı. DİSK konuya dair açıklamasında, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyet yaşadıklarını ve onların sorunlarının çözümü adına düzenleme yapılması gerektiğini bildirdi. 

"Sosyal güvenlik bütün yurttaşları kapsamalı; çalışanların emeklilikte insanca yaşayacak düzeyde emekli aylığı alması sağlanmalı; emeklilikte yaşa takılanların sorunları çözülmeli; emeklilik yaşı düşürülmeli; özel sigorta şirketlerine kaynak aktarmaya yarayan zorunlu bireysel emeklilik uygulamasına son verilmelidir" 

AYLIK BAĞLAMA ORANLARI DÜZENLENSİN

DİSK, EYT açıklamasında ayrıca aylık bağlama oranları hakkında da bazı taleplerde bulundu. Aylık bağlanma oranlarındaki düşüşe de değinilerek 'Aylık bağlama oranlarının ciddi bir biçimde düşürülmesi ve emeklilerin milli gelirdeki artıştan pay alamaması sonucu, emekli aylıkları düştü. 2002 yılında net asgari emekli aylığı ile asgari ücret arasında oranı yüzde 132 iken 2017 yılında bu oran yüzde 96'ya gerilediği' belirtildi. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 19:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zonguldak nilgun
Zonguldak nilgun - 13 ay Önce

Ozel bir bankada calisiyoken yilbasi itibariyle 20 yilinuzi doldurdunuz aciklamasiyla issiz kaldim toplam 25 yil bir fiil calistim 8900 gun pirim odedim 45 yasimdayim is bulamiyorum sayin yetkililer ne yapabilirim bi aciklama yapin nasil gecinelim coluk cocugumuza ne yedirelim nasil okutalim is bulamiyoruz neden insanlar issiz birakiliyor neden denetlenmiyor emeklilik hakkimizim verilmesini talep ediyoruz lutfen sesimizi duyun lutfenn

Yagmur
Yagmur - 13 ay Önce

99 yili oncesi ise giren herkesten yas sartinin kaldirilmasi, haklarinin iade edilmesi elzem hale gelmistir. Acil cozum bulunarak EYT magduriyetinin giderilmesi bekliyoruz.

Rudan
Rudan - 13 ay Önce

Eyttttttt çözümmmmmmmmmm

sezai
sezai - 13 ay Önce

Stajerlik borçlanması ve eyt sorunlarını çözen başkan olur aksi durumda oy yok AKP hiç yok

Reşat
Reşat - 13 ay Önce

hakkımızı geri istiyoruz. sandıkta görüşmek üzere ... eyt ...

recep
recep - 13 ay Önce

eyt büyük bir sorundur hakkımız yenilmektedir sorunumuzu kim çözerse oyumu ona vericem .

ibrahim
ibrahim - 13 ay Önce

evet artık çözün eyt sorununu seçim yaklaşıyor....bütün eyt liler olarak ortak hareket etsek hakkımızı alırız....yetkililere email atın arkadaşar

gülay
gülay - 13 ay Önce

sayın eyt li arkadaşlar bu iş olmaz beklemeyin boşuna