09 Aralık 2018 Pazar 23:40
EYT Yasası Meclis'ten Geçerse Kimler Emekli Olacak? Erken Emeklilikte Süreç Nasıl İşleyecek?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasası için Cumhuriyet Halk Partisi çalışmalarına devam ediyor. 

EYT Yasası konusunda yapılan son açıklama ise CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından geldi. Fethi Gürer, EYT Yasası ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamasında yasasının komisyonda görüşülmemesi halinde yapılacaklara ve CHP'nin planlarına dair açıklamalarda bulundu. 

EYT YASASI MECLİS'TEN GEÇECEK Mİ?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasası için önemli açıklamalarda bulunan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bu konuda verilen kanun teklifini hatırlattı. EYT yasası için verilen kanun teklifi için komisyonun toplanmaması halinde yapılacak işlemlere dair bilgiler veren Fethi Gürer şu açıklamada bulundu. "Kanun teklifleri konusunda karar vermelidir. 45 günlük yasal süre içinde komisyon toplanmazsa konuyu Meclis gündemine taşıyacağız”

EYT YASASI ÇIKARILIRSA KİMLER EMEKLİ OLACAK?

EYT Yasasının çıkması halinde kimlerin emekli olabileceğine dair de açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer kadınlar ve erkeklerde şartların değiştiğini ifade ederek şu bilgileri verdi. 

Ömer Fethi Gürer açıklamasında yasanın çıkması halinde 8 Eylül 1999 tarihinden önce kadınların 20 yıl ve 5 bin gün, erkeklerin ise 25 yıl ve 5 bin gün çalışma süreleriyle emekli olabildiklerini hatırlattı ve şu açıklamada bulundu. “31 Mayıs 2005 tarihli Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile yeni düzenlemeye gidildi ve emeklilik yaşı 2036 yılından itibaren 2048 yılına kadar 65 yaşına yükseltilecek düzenleme yapıldı” Fethi Gürer açıklamasında ayrıca yıllardır sorunlarının çözümünü bekleyen bu vatandaşların durumlarının artık acilen netleşmesi gerektiğini vurguladı. 

EYT YASASI İÇİN SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasası için TBMM sürecine dair de bilgiler verdi. Bu kapsamda Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonuna çağrıda bulunan Fethi Gürer karar verilmezse CHP'nin konuyu meclise taşıyacaklarını söyledi. 

“CHP Grup Başkanvekilleri, CHP’li milletvekillerinin verdiği kanun teklifleri üzerine, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonuna çağrıda bulundu. Komisyonun bir an önce toplanarak, ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biri haline gelen emeklilikte yaşa takılanların sorunlarıyla ilgili verilen Kanun teklifleri konusunda karar vermelidir. 45 günlük yasal süre içinde komisyon toplanmazsa CHP olarak konuyu Meclis gündemine taşıyacağız”

EYT İLE İLGİLİ REKOR SAYIDA KANUN TEKLİFİ

Yüz binlerce EYT’li okurumuzun her zaman olduğu gibi sorularını ve en güncel gelişmeleri anında en güvenilir bir şekilde yazmaya ve okuyucularımızın taleplerine tercüman olmaya devam ediyoruz.
Konuyla ilgili önceki yazılarımızda okuyucularımıza TBMM’de yer alan kanun tekliflerinden anında bahsetmiştik. Ancak bu tasarıların tamamı muhalefet partileri tarafından verildiğinden emeklilikte yaş engeline maruz kalanların sorunları çözülemedi. Hemen belirtelim bu yıl içinde değişik partilerden çok sayıda milletvekili tarafından en fazla verilen kanun teklifi EYT’lilerle ilgili olmuştur. Hem de rekor seviyede.

TORBA KANUN, EYT’LİLER İÇİN KRİTİK BİR DÖNÜM NOKTASI

Hükûmet tarafından hazırlanıp Meclise gönderilen 71 Maddelik Torba Kanun'da hâlihazırda emeklilikte yaş engeline maruz kalanlarla ilgili herhangi bir düzenleme yok.

Bu hafta içinde muhalefet parti milletvekillerince verilen EYT ile ilgili kanun teklifi de reddedildi. Ancak karamsar olmaya da mahal yok. Çünkü Torba Kanun görüşmeleri daha uzun süre devam edecektir.
Bu minvalde iktidar partisi milletvekillerinden herhangi birinin bile vereceği bir önerge ile Torba Kanu'na girmesi mümkün bulunmaktadır. Keza bugüne kadar olan süreçte görüldüğü üzere muhalefet parti millevekillerince verilen kanun teklifleri sorunu çözmediği gibi iktidar ve iktidara yakın partilerin de ret refleksi ile karşılık vermelerine neden oldu.

ÇÖZÜMÜ KOLAYLAŞTIRMAKTADIR

EYT mevcut iktidar partisi tarafından çıkarılmış bir sorun değildir. Dolayısıyla bu sorunun çözümünü kolaylaştırmaktadır. Bu bağlamda sosyal güvenlik alanında daha bilimsel daha geçerçekçi bir şekilde gerçekten uzman ve akademisyen kişilerce hazırlanacak raporlarlarda gerçekte hemen milyonlarca kişinin emekli olamayacağı belirtilen şekilde bütçeye ağır maliyet getirilmeyeceği özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza anlatılması hâlinde mağduriyetin çok daha kolay çözüleceği aşikârdır.

MİLYONLARCA KİŞİ

Örneğin emeklilikle ilgili tüm şartları yerine getirmiş olmasına rağmen emekli olamayan yüz binlerce memur bulunmaktadır. Keza bu memurların çocuklarının üniversite eğitimi, evliliği gibi nedenlerle en çok paraya ihtiyaç duyduğu dönemde emekli olmaları hâlinde alacakları para neredeyese yarı yarıya düşmektedir. Aynı şekilde 08.09.1999 tarihi öncesinde SSK ve Bağ-Kur girişi olup da yeterli primleri olmayan milyonlarca kişi bulunmaktadır.

TORBA KANUNA 'TEK CÜMLELİK İLAVE'

Son söz olarak; 71 madde ile açılışı yapılan Torba Kanun'un TBMM’de görüşülmesi esnasında daha birçok değişik konu ve alanlarla ilgili düzenlemelerin gireceği kuşkusuzdur. Bu bağlamda EYT’lilerle ilgili daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz tek cümlelik bir ilavenin SGK kanununa eklenmesi bu mağduriyetin giderilmesi için kâfi gelecektir...

MHP 'VAZGEÇMEDİK'

MHP'nin Grup Başkanvekilli Muhammet Levent Bülbül önceki gün EYT'lilerle ilgili önemli açıklamalarda bulunmuş, yaşa takılanlarla ilgili problemin çözülmesi gerektiğine değinerek MHP sözlerinin arkasındadır demişti.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Son Güncelleme: 09.12.2018 23:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eylul 2018-10-08 08:56:16

96 sigorta başlangıcm prim doldu fakat 17 yıl çalıştım yararlanirmiyim

Avatar
Fatih kayhan 2018-10-06 23:08:54

1997 yili ciraklik egitim sigorta baslangici saglik sigortasi olarak baslandi yalniz ciraklik sigortasi suresi askerlik suresi gibi sayiliyordu Eyt cikarsa biz etkilenirmiyiz yoksa. Ne yapmaliyiz

Avatar
Iso 2018-10-07 19:00:13

Yani bu demek oluyorki en az 2 ay daha bekleyecegiz yeni yilada sarkar görünüyor

Avatar
Sağlıkçı 2019-09-22 21:24:07

Lütfen eyt çıksın ama sağlıkçılara verilmiş gibi görünen ama verilmeyen yıpranma payı gibi olmasın bizi magdur etmesin

Avatar
Sağlıkçı 2019-09-22 21:24:28

Lütfen eyt çıksın ama sağlıkçılara verilmiş gibi görünen ama verilmeyen yıpranma payı gibi olmasın bizi magdur etmesin