Faiz İndiriminde Flaş Gelişme: Halkbank Ticari, İhtiyaç ve Konut Kredisinde Faiz İndirimi Yaptı

Merkez Bankası tarafından geçtiğimiz hafta Para Politikası Kurulu toplantısı yapılmış ve ardından faiz indirimi kararı açıklanmıştı. Merkez Bankası 325 baz puan indirim yaptı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Türkiye İş Bankasının ardından Halkbank tarafından da faiz indirimi yapıldı. Halkbank ticari, ihtiyaç ve konut kredilerinde faizi indirdi.

EKONOMİ 16.09.2019, 11:06 16.09.2019, 12:45
Faiz İndiriminde Flaş Gelişme: Halkbank Ticari, İhtiyaç ve Konut Kredisinde Faiz İndirimi Yaptı

Merkez Bankası kararının ardından faiz indirimine gittiğini duyurdu. Bunun ardından Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan bir açıklama yaparak ticari, ihtiyaç ve konut kredilerinde aşağı yönlü düzenlemeler yaptıklarını belirtti.

HALKBAK'TAN FAİZ İNDİRİMİ

Konu ile ilgili olarak Osman Arslan açıklamalarında finansman maliyetlerindeki iyileşmeleri kredi faiz oranlarına yansıtmaktan memnun oldukalrını ifade ederek müşterilerin her türlü nakit ihtiyacına düşük faiz oranlarıyla yanıt vermeyi sürdüreceklerini belirtti.

Bugünden itibaren kullandıracağı ticari kredilerin faiz oranlarını yıllık yüzde 13 – 15,5 aralığına indirdiğini açıklayan Halkbank, 60 aya kadar vade imkânı sunduğu ihtiyaç kredilerinde faiz oranını maaş müşterileri için aylık yüzde 1,25’e, maaş dışı müşterileri için ise aylık yüzde 1,35’e düşürdüğünü duyurdu. 500 bin TL ve üzerindeki konut kredilerinde faiz oranını aylık yüzde 1,19’a indiren Halkbank, 500 bin TL’nin altındaki konut kredilerinde ise faiz oranını aylık yüzde 0,99 olarak uygulamaya devam edeceğini açıkladı.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan açıklamalarında yılın ilk yarısında toplam kredileri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,1 büyüyen Halkbank'ın, faiz indirimiyle birlikte ekonomiye verdiği desteğin artarak devam edeceğini bildirdi. Osman Arslan'ın açıklamaları şöyle oldu:

"Merkez Bankası'nın Temmuz ayındaki faiz indirim kararı sonrasında, kredi faizlerini ilk indiren bankalardan biri olmuştuk. Aynı iradeyi kararlılıkla sürdürüyoruz ve müşterilerimize avantajlı faiz oranları sunmaya devam ediyoruz. Merkez Bankası’nın son faiz indirimi yanı sıra, Avrupa Merkez Bankası’nın da faizleri beklentilerle uyumlu düşürmesi tüm küresel piyasalarda faizlerin düşüş eğiliminin süreceğine yönelik beklentileri güçlendirmiştir. Ekonomimizdeki dengelenme süreciyle birlikte ülkemizin risk primi düşmeye devam etmekte, yurtdışı yatırımcıların tahvil piyasasına ilgileri giderek artmaktadır. Bu gelişmeler doğrultusunda bankamızın da kredi faizlerini indirmesi yatırım ortamının canlanmasına ve ekonomik büyümeye daha fazla katkı sağlayacaktır."

Yorumlar (0)