FED Başkanından Faiz İndirimi Açıklaması Geldi

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı John Williams yaptığı açıklamalarında faiz indirimi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Williams yaptığı açıklamalarında faiz indiriminin olası bir felaketi önleyeceğini belirtti.

EKONOMİ 19.07.2019, 09:09 19.07.2019, 09:24
FED Başkanından Faiz İndirimi Açıklaması Geldi

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı John Williams Merkez Bankası Araştırma Derneği'nin toplantısında bir konuşma yaptı. Williams konuşmasında ABD Merkez Bankası'nın (FED), faizlerin düşük ve ekonomik büyümenin yavaşladığı zamanlarda "bir felaketten" kaçınmak için önleyici tedbirler alması gerektiğini ifade etti.

FAİZ İNDİRİMİ AÇIKLAMASI

Konu ile ilgili olarak Williams, Fed'in elinde birçok olanak varken, ekonomik sorunların daha ilk belirtilerinde hızlıca harekete geçerek faizleri indirmesinin yerinde olacağını ifade etti.

Williams'ın konuşmasından birkaç saat önce St. Louis Fed Başkanı James Bullar da bir açıklama yapmıştı. Bullar açıklamasında faiz indirimini desteklediğini ifade ederek böyle bir adımın ekonomik yavaşlamaya karşı bir "sigorta" olacağını belirtti.

Williams tarafından yapılan açıklamada çok düşük olan enflasyon ile mücadele etmek için politika yapıcıların erkenden ekonomiye teşvik vermeleri gerektiği ifade edilerek kendisine, faizler ve enflasyonun düşük olduğu ortamda politika yapıcıların harekete geçmek için potansiyel ekonomik problemlerin gerçekleşmesini bekleyemeyeceklerini öğrettiği vurgulandı.

Yorumlar (0)