Fındık fiyatları düştü! Üretici zararda..Fındık fiyatları neden düşüyor?

Fındıkta bu sene yüksek bir rekolte elde edilirken bu sene hasat öncesinde fındık fiyatları açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , 26 Temmuz tarihinde fındık fiyatını kilo başına 17 lira olarak açıklamıştı. Fakat, kabuklu fındık alımının bu fiyatı, 13.5 liraya kadar düştü. Fındık üreticisi ise yine zarar etti. Fındık fiyatları neden düşüyor? Geçen yıl fındık fiyatları nasıldı? Fındık fiyatları düşmemesi için neler yapılmalı? Haberimizde...

EKONOMİ 10.09.2019, 17:46
Fındık fiyatları düştü! Üretici zararda..Fındık fiyatları neden düşüyor?

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) üreticiye 11.2 milyon lira ödeme yapması ile fındık fiyatı 14 liraya çıktı.

Geçen yıl fındık fiyatları nasıldı?

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da TMO'nun fındık alım fiyatı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatı geçtiğimiz yıl 27 Ekim'de 2018 ürünü kabuklu fındık fiyatı Giresun kalite için kilo başına 14 lira 50 kuruş, Levant kalite fındığın kilosu 14 lira, sivri ve diğer fındıkların kilosu ise 13 lira olarak duyurulmuştu. TMO da 1 Kasım itibariyle alımlara başlamıştı. Bu yıl ise açıklamaya rağmen, oluşturulan manipülasyon ortamı fiyatları aşağı çekti.

Fındık fiyatları neden düşüyor?

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Yabancı alıcılara pazarı etkileyecek boşluk alanlar bırakıyoruz ve bunlar da bu açık kapıyı devamlı zorlayarak Türk fındığına karşı kara propaganda yapıyorlar.Müdahale kurumunun sezon içerisinde aldığı ürünü tekrar aynı yolla piyasaya süreceğini söylemesi fiyatların serbest piyasada düşmesinde ciddi bir etken” dedi.

"MÜDAHALE ALIMI YAPAN KURUM PİYASAYA AYNI SEZONDA FINDIK SÜRMEMELİ"

Serbest piyasada fındık fiyatının düşmesinde etkili olan nedenleri de sıralayan FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, “Avrupalı alıcıların yaptığı kara propagandanın fındık fiyatlarının serbest piyasa da düşmesinin kısmet etkisi vardır ama temel anlamda müdahale alımları yapan kurumun fındığı piyasaya sürüp sürmemesinden kaynaklıdır. Şöyle ki müdahale alımına kurum müdahale alımı yaptığı sene içerisinde fındığı tekrar piyasaya süreceğini söylüyor. Dolayısıyla pazarda piyasayı oluşturan aktörlerin 3-5 ay sonra fındık bulamama gibi bir derdi olmuyor. Maalesef böyle olunca da ürünün piyasaya daha hızlı indiği süreçte daha ucuza alma gibi bir çaba içerisine giriyor. Eğer piyasadan ucuz fiyata istediği kadar fındık alamazsa biliyor ki sezonun ikinci yarısında ya da ortasında müdahale kurumundan fındık alma şansı var. Bu durum serbest piyasada fiyatların düşmesinde ciddi bir etkendir. Müdahale kurumunun sezon içerisinde aldığı ürünü tekrar aynı yolla piyasaya süreceğini söylemesi ciddi bir etken. Bir de suçlamak için değil, tespit için söylüyorum ki 2009 yılından beri devlet kendi tekelindeki fındığı yurt dışındaki bir firmaya bıraktı. Onlar istediği gibi fiyat belirliyor. Bakın devlet fiyatı 17 liradan açıkladı, piyasa 15,5 liradan açıldı ama üç günde fındık fiyatı 13,5 liraya düştü. Bunu arz, taleple, pazara çok fındık inmesiyle açıklamak, izah etmek, irtibatlandırmak çok doğru değildir” diye konuştu.

Yorumlar (0)