Fitch Raporu: Türkiye'de 2017 İçin Ekonomik İyileşme Bekleniyor

Bu yıl Türkiye'yi ekonomi alanında ılımlı gelişmelerin beklediğini açıklayan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kurulu Fitch, yıl sonu ekonomik büyüme oranı beklentisini 2,4 olarak açıkladı.

EKONOMİ 07.03.2017, 10:26
Fitch Raporu: Türkiye'de 2017 İçin Ekonomik İyileşme Bekleniyor

Ekonomik Görünüm Raporu'nda 2017 yılında Türkiye'den ılımlı bir ekonomik iyileşme bekleyen Uluslararası Kredi Derecelendirme Kurulu Fitch Ratings, yılın son çeyreğinde büyüme oranının 2,8 olabileceğini belirtti. Küresel Ekonomi Değerlendirme Raporunda “Fitch Türkiye ekonomisinde 2017 yılında iyileşmenin ılımlı olmasını bekliyor. Tüketim ve kur oranı nedeniyle ithalat baskısı karşısında ihracattaki ılımlı iyileşme net ticareti destekleyecek. Öte yandan tüketici güveni hassasiyetini koruyor. Tüketim ve yatırımlardaki canlanmanın hızının, politik ve güvenlik gelişmeleri tarafından belirlenmesi olası. Türkiye’de 2017 ve 2018 yıllarındaki büyümenin, 2015 yılının sonuna kadarki son 5 yıllık süreçte kaydedilen yüzde 7,1 oranına kıyasla, ortalama yüzde 2,6 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Raporda, “Ocak ayının ortasına kadarki iki aylık süreçte sert şekilde değer kaybeden Türk lirası, yatırım algısındaki değişim ve sıkılaştırılmış para politikası sayesinde iyileşti. Fitch halen haftalık repo faizinde bir artırım beklemektedir.” ifadelerine de yer verildi.

Fitch bu yıl içerisinde enflasyonun azalmasının beklendiğini de belirterek Türkiye enflasyonunun bu yıl sonunda yüzde 8,0 seviyesinde olacağını gelecek yıl sonunda ise 7,5 seviyesine gerileyeceğini öngördüğünü açıkladı.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)