Gelir Vergisi Beyannamesi Bildirimleri İçin Son Günler!

Daha öncede hatırlattığımız üzere; ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçek usullere göre vergilendirilen gelir vergisi mükelleflerinin geçen yıla göre yıllık gelir vergisi beyannamelerinin bildirimleri için yarın son gün.

EKONOMİ 01.04.2018, 13:32
Gelir Vergisi Beyannamesi Bildirimleri İçin Son Günler!

Yaklaşık olarak 1 milyon 880 bin gelir vergisi mükellefiyle evlerini veya iş yerlerini kiraya veren yaklaşık 1,5 milyon kişinin geçen yıl ile ilişkili olan gelir vergisi beyannamelerini yarına kadar bildirmek zorunda oldukları ifade edildi.

Mart ayı başından itibaren başlayan gelir vergisi beyanneme dönemi yarın sona erecek. Yaklaşık olarak 1 milyon 800 bin mükellef yarın saat 23:59'a kadar geçen yıla ilişkin olarak gelirlerini bildirmek için beyanneme vercek.

Zirai, ticari ve mesleki faaliyetlerinden dolayı vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri 2017 ilişkin olarak yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda görebilecek.

Gelirler sadece kiralar, ücretler, menku sermaya iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçımdan oluşan mükellefler de yıllık gelir vergisi beyannameleini yarın gün sonuna kadar Gelir İdaresi Başkanlığının Hazır beyan sistemi üzerinden 7/24 esasına göre internet üzerinden verebilecek.

Hesaplanan gelir vergisi ile alakalı ilgili mevzuat gereği mart ve temmuz aylarında iki eşit takstile ödeme sağlanıyor. Ancak bu yıl 31 Mart Cumartesi gününe denk geldiği için 2 Nisan Pazartesi gününe kadar ilk taksit ödemelerinin yapılabileceği belirtildi.

Mükellefler vergilerini yetkili banka şubelerine bağlı oldukları vergi dairelerine ve vergi dairesinin bildirilmesi şartlarıyla beraber hangi bir vergi dairesine giderek gün sonuna kadar ödeme yapabilecek.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)