banner731

Genç Çiftçi 30 Bin TL Hibe Desteği Başvuruları Ne Zaman Sona Erecek?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan projenin detaylarına göre genç çiftçilere 30 bin TL'ye kadar hibe desteği verileceği ifade edildi. Söz konusu çiftçi adaylarının başvurularının devam ettiği ifade edilirken başvuruların ne zaman sona ereceği araştırılıyor. Peki başvurular nereden yapılacak? İşte merak edilen tüm detaylar...

EKONOMİ 24.04.2018, 16:20 12.02.2019, 16:15
Genç Çiftçi 30 Bin TL Hibe Desteği Başvuruları Ne Zaman Sona Erecek?

Söz konusu genç çiftçi projesi başvuruları devam ediyor. Gıda Bakanlığı tarafından 30 bin TL hibe desteği verileceği ifade edilmesiyle beraber başvuruların alınmaya başlandığı biliniyor.

Gıda bakanlığı tarafından belirlenen söz konusu hibe desteği için başvuru yapacaklardan istenilen şartlara haiz olunması gerektiği ifade ediliyor. 

Kamupersoneli.net olarak genç çiftçi 30 bin tl hibe desteği hakkında merak edilen tüm detayları açıklıyoruz.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK

Söz konusu genç çiftçi projesine başvurular 2 Nisan 2018 tarihinde başlamış ve son başvuru tarihi 30 Nisan 2018 olarak duyurulmuştu.

Ön başvuruların Gıda bakanlığı tarafından hazırlanan gencciftci.tarim.gov.tr  programı üzrinden yapılacağı duyurulmuştu. Oradan yapılan başvuruların çıktı alınması istenilirken daha sonra aldıkları çıktı belgelerinin yanı sıra istenilen belgeleri; ikamet ettikleri veya ikamet etmeyi taahhüt ettikleri (projelerin uygulanacağı yerler) nüfus oranı yirmibinin altında bulunan yerleşim birimlerine bağlı odukları il/ilçe tarım müdürlüklerine başvuru tarihi ve saati sona ermeden şahsen yapmaları gerekecektir. ve ayrıca çiftçilerin başvurularının tamamlanması adına dosyaların bizzat elden teslim etmeleri gerektiği belirtilmişti.

BAŞVURU KOŞULLARI

Hibe desteği ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçilerden istenilen genel başvuru şartları ise;

18 yaşını doldurmuş 41 yaşından gün almamış (25 Mart 1978 – 24 Mart 2000) tarihleri arasında doğanlar), okuma yazma biliyor olmak, 2 Nisan 2018'den itibaren 31/5/2016 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Kanunu'na göre 4/b (Tarım Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılanlar ve 4/a (Tarım SSK-Ek5) maddesi ile isteğe bağlı sigortalılık hükümleri kapsamında tarımveya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar ve Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma Programlarından yararlananlar hariç,ücretli çalışan olmamak şartları adaylardan aranan genel başvuru şartları arasında yer alıyor.

Söz konusu diğer yandan belirlenen genel başvuru şartları arasında; 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren örgün eğitim hayatına devam ediyor olmamak, 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren askerlik görevini tamamlamış ve ayrıca cezai hükümlülüğü devam eden veya denetimli serbestliği olan kişi olmamak.

2 Nisan 2018'den itibaren; KDV gerçek ve basit usullere göre vergi mükellefi konumunda olmamak. Hayvansal üretimlere yönelik olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konuluproje baş vuruları için Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile 15 Adet Büyükbaş sahibi olmanın yanı sıra  50 adet Küçükbaş'tan fazla hayvan sahibi olmamak şartları adaylardan isteniliyor.

Söz konusu Gıda Bakanlığı tarafından yayımlanan genel başvuru şartları arasında ise;

"Ayrıca arı yetiştiriciliği ve bal üretimi konulu projeleri için ilanın yayımlandığı tarihten itibaren 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak. Arı sütü, ana arı, polen vb. arı ürünleri üretimi, konulu proje başvuruları için Tebliğini yayımlandığı tarihden itibaren en az 50 adet arılı kovan sahibi ve TAB'a üye olmak, 16/2/2016 tarihli ve 2016/8540 sayılı Kırsal Kalkınma destekleri Kapsamı içerisine göre; Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine yönelik olarak ilişkin kararlara göre 5/6/2016 tarihli ve 29675 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No; 2016/16) ile 31/3/2017 tarihli ve 30024 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ 9 No; 2017/10) kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesinin iptal edilmemiş olması, söz konusu aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak" ifadelerine yer verilmiş durumda.

Yorumlar (0)