30 Nisan 2018 Pazartesi 10:56
Genç Çiftçi 30 Bin TL Hibe Desteği Başvurularında Son Gün!

Genç çiftçi projesi kapsamında başvurular bugün sona eriyor.

Gıda Bakanlığı tarafından 30 bin tl hibe desteği verileceği duyurulmasıyla beraber hibe desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar başvuru yapmaya başlamıştı.

Kamupersoneli.net olarak genç çiftçi projesi başvurularına yönelik tüm detayları açıklıyoruz.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Söz konusu genç çiftçi projesine başvurular 2 Nisan 2018 tarihinde başlamıştı ve son başvuru tarihi olarak 30 Nisan 2018 belirlenmişti.

Başvurular nasıl yapılıyor?

Gıda bakanlığınca hazırlanan gencciftci.tarim.gov.tr  programı üzerinden başvuruların alınacağı belirtilmişti.

Başvuruların yapılmasıyla beraber ekranda çıkan bilgilerin çıktı alınması ve talep edilen belgeler ile ikamet ettikleri veya ikamet etmeyi taahhüt ettikleri (projelerin uygulanacağı yerler) nüfus oranı yirmibinin altında bulunan yerleşim birimlerine bağlı odukları il/ilçe tarım müdürlüklerine başvuru tarihi ve saati sona ermeden şahsen yapmaları gerekecektir. ve ayrıca çiftçilerin başvurularının tamamlanması adına dosyaların bizzat elden teslim etmeleri ifade edilmişti.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Başvuru yapacaklardan talep edilen genel başvuru şartları ise

18 yaşını doldurmayan, 41 yaşından gün almamış olan (25 Mart 1978 – 24 Mart 2000) tarihleri arasında doğanlar bundan yararlanabilecek, okuma yazma bilmek, 2 Nisan 2018'den itibaren 31/5/2016 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Kanunu'na göre 4/b (Tarım Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılanlar ve 4/a (Tarım SSK-Ek5) maddesi ile isteğe bağlı sigortalılık hükümleri kapsamında tarımveya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar ve Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma Programlarından yararlananlar hariç,ücretli çalışan olmamak şartları adaylardan aranan genel başvuru şartları içerisinde yer almakta.

Ayrıca genel başvuru şartları arasında ise; 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren örgün eğitim hayatına devam ediyor olmamak, 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren askerlik görevini tamamlamış ve ayrıca cezai hükümlülüğü devam eden veya denetimli serbestliği olan kişi olmamak şartı gerektiği ifade edildi.

Mülkiyet olarak ise; KDV gerçek ve basit usullere göre vergi mükellefi konumunda olmamak. Hayvansal üretimlere yönelik olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konuluproje baş vuruları için Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile 15 Adet Büyükbaş sahibi olmanın yanı sıra  50 adet Küçükbaş'tan fazla hayvan sahibi olmamak şartları talep ediliyor.

Söz konusu Gıda Bakanlığı tarafından yayımlanan genel başuru şartlarna yönelik olarak duyuru metninde ise;

"Ayrıca arı yetiştiriciliği ve bal üretimi konulu projeleri için ilanın yayımlandığı tarihten itibaren 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak. Arı sütü, ana arı, polen vb. arı ürünleri üretimi, konulu proje başvuruları için Tebliğini yayımlandığı tarihden itibaren en az 50 adet arılı kovan sahibi ve TAB'a üye olmak, 16/2/2016 tarihli ve 2016/8540 sayılı Kırsal Kalkınma destekleri Kapsamı içerisine göre; Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine yönelik olarak ilişkin kararlara göre 5/6/2016 tarihli ve 29675 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No; 2016/16) ile 31/3/2017 tarihli ve 30024 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ 9 No; 2017/10) kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesinin iptal edilmemiş olması, söz konusu aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak" ifadelerine yer verilmişti.

Son Güncelleme: 12.02.2019 16:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.