Genç Çiftçi Akademisi İle Çiftçi Olmak İsteyen Gençlere Eğitim Verilip Destek Sağlanacak

Ziraat Bankası ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliği Genç Çiftçi Akademisi uygulaması hayata geçiriliyor. Bu uygulama ile gençlerin tarıma ilgilerinin artırılması ve bilinçli çiftçilerin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

EKONOMİ 27.09.2018, 02:01 27.09.2018, 08:42
Genç Çiftçi Akademisi İle Çiftçi Olmak İsteyen Gençlere Eğitim Verilip Destek Sağlanacak

Ziraat Bankası tarafından Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliği ile geliştirilen Genç Çiftçi Akademisi açıldı. İmza töreninin Ankara'da yapıldığı proje kapsamında, gençlerin tarıma olan ilgilerinin artırılması ve eğitimli, bilinçli çiftçilerin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Genç Çiftçi Akademisi projesinin imza töreninde bir konuşma yapan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Genç Çiftçi Akademisi'ne dair detaylar hakkında açıklamalarda bulundu.

GENÇ ÇİFTÇİ AKADEMİSİ AÇILDI

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın açılış töreninde yapmış olduğu konuşmasına tarımın önemine değinerek başladı. Bu kapsamda üretmenin önemine vurgu yapan Hüseyin Aydın ayrıca sadece üretmenin yeterli olmadığını ifade ederek üretilen ürünlerin işlenerek nihai tüketim malına dönüştürülmesi ve pazara sunulması gerektiğini aktardı. 

Hüseyin Aydın bu konuda Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile başlatacaklarını Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi ile tarım bankacılığını yeni bir seviyeye çıkardıklarını ifade ederek, projeye dair şu açıklamada bulundu. 

''Tarımda sürdürülebilir büyüme ve gelişmeyi sağlamak için eğitimin önemini biliyoruz. Bugün başlatacağımız Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi ile tarım sektöründe kendi işini kurmayı ya da ücretli olarak çalışmayı düşünen ya da halen bu alanda çalışan gençlerimize eğitim alma imkanı vererek, geleceğin tohumlarını atıyoruz. Bu açıdan, tarım sektöründe önemli bir iş ve güç birliği projesi olan Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi Projesinin bu aşamaya gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

GENÇLERİN TARIMA İLGİSİNİ ARTIRMAK DİZAYN EDİLMİŞTİR

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş'te, Genç Çiftçi Akademisi ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Bu projenin amacına ilişkin açıklamalarda bulunan Erkan İbiş, Genç Çiftçi Akademisi ile gençlerin tarıma ilgilerinin artırılmasının amaçlandığını söyledi. 

“Gençlerin tarıma olan ilgisini arttırmak, gençlere belirli konularda tarımsal üretim ve yatırım yapmayı öğretmek, asgari tarımsal ve finansal eğitimi almış, finansal okuryazarlık kazanmış bilinçli genç çiftçiler yetiştirmek ve gençlere tarım alanında girişimcilik bilinci kazandırmayı amaçlayan Ziraat Bankası, Genç Çiftçi Akademisini bu amaçla dizayn etmiştir” 

GENÇ ÇİFTÇİ AKADEMİSİ'NDEN KİMLER YARARLANACAK?

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi’nden, Üretim konusuyla ilgili teknik bilgisini arttırmak, Yeni tarımsal yatırım yapmak, Mevcut tarımsal işletmesini büyütmek veya geliştirmek, Bir tarımsal işletmede çalışmak isteyen ve başvuru koşullarını taşıyan Genç Çiftçiler ve Genç Çiftçi adayları yararlanabilecek. 

Eğitim için katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Tüm eğitim ve eğitim materyalleri ile ilgili masrafların Ziraat Bankası tarafından karşılanacağı eğitim boyunca, katılımcılara belirli miktarda yemek ücreti ödenecek, konaklama ihtiyacı olması halinde anlaşmalı otellerdeki konaklama giderlerine katkı yapılacak ve eğitim süresince ücretsiz olarak hayat ve sağlık sigortası yaptırılacak.

BAŞVURU KOŞULLARI

Genç Çiftçi Akademisi projesine başvuru yapacak adayların, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 18 yaşını tamamlamış ve 30 yaşından gün almamış olan, asgari lise mezunu, eğitim verilecek konularda tarımsal faaliyet yapmayı veya mevcut tarımsal faaliyetini büyütmeyi ya da bir tarımsal işletmede çalışmayı isteyen, erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış ya da muaf olan, medeni haklarını kullanma hakkına sahip olan, kredi kullanmasına engel bir durumu olmaması gerekiyor. 

Genç Çiftçi Akademisi uygulaması ilk olarak Ankara'da başlatılacak. Daha sonra bu uygulamanın en geç 2018 yılı sonunda farklı şehirlerde de başlatılması hedefleniyor. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (7)
Sezai 1 yıl önce
Bu 30 yasından sonrakıler yaşlımı yoksa ınsanmı degil
Necati 1 yıl önce
Emeklilik yaşını 65 yap, özel sektör gibi dewltte yaş sınırı koysun... Eeee napsin kardesim bu millet 30'undan snra.
Arif 1 yıl önce
Ziraat bankası genel müdürü 30 yaşından daha mi genç acaba
Şeref 1 yıl önce
31 yas olinca yasli mi oluyir neden 40 yas a kadar dahil edulmiyir
Hasannnn 1 yıl önce
35 altı genç sayılıyor diye biliyorum ama öyle olmuyormuş
Hasan 1 yıl önce
35 altı genç sayılıyor diye biliyorum ama öyle olmuyormuş
Hatice 1 yıl önce
Zaten okul eğitim surecini bitirene kadar yaş 30 oluyor ,o yaştan sonra da işimi kuramayacaksam ,o zaman niye yâsiyiruz niye bu kadar çabalıyoruz ,öldürelim kendimiz o zaman ki zaten yaşayan ölüler olduk ,bu ve bunun gibi saçma sapan şartlar yüzünden