Genel Sağlık Sigortası Borçları Siliniyor (İşte Aranan Şartlar)

Geliri düşük olan vatandaşların sigortada biriken borçları siliniyor. Borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için borçların silinmesine ilişkin son başvuru tarihi ise 30 Kasım. Peki borç sildirmek için aranan şartlar neler? Genel Sağlık Sigortası'na geçilen ilk dönemlerde uygulanan üçlü prim uygulaması nedeniyle pek çok vatandaş zor duruma düşmüştü. Bu konu hakkında detaylar haberimizde...

Genel Sağlık Sigortası Borçları Siliniyor (İşte Aranan Şartlar)

Geliri düşük olanın borcu siliniyor. Sigortada biriken borçlarını ödeyemeyen geliri düşük vatandaşlar için son tarih 30 Kasım. Borç nasıl hesaplanıyor? Borçların silinmesi için gereken şartlar nelerdir? İşte merak edilen her şey... 

Genel Sağlık Sigortası'na geçilen ilk dönemlerde uygulanan üçlü prim uygulaması nedeniyle pek çok vatandaş zor duruma düşmüştü. Daha sonraları ayllık 300 lirayı bulan üçlü prim uygulamasında değişiklikler yapılsa da geriye dönük borçlar yüzünden vatandaşlar zorluk yaşamaya devam etti. Yeni kararla geliri düşük olan vatandaşların bu borçları silinecek. 

Sabah gazetesinde Faruk Erdem bugünkü yazısında, bu konuyla ilgili merak edilen her şeyi cevapladı. İşte detaylar...

BU DÜZENLEME KİMLERİ KAPSAMIYOR?

Herhangi bir işte sigortalı çalışanlar, Bağ- Kur'lular, memurlar, emekliler, işsizlik maaşı alanlar, 65 yaş aylığı alanlar, isteğe bağlı sigorta ödeyenler, bakmakla yükümlü olunan kişiler.

Bir işte çalışmayan 18 yaşından büyük kişiler, lisede 20 üniversitede 25 yaşın üzerindekiler her ay GSS primi ödemek zorunda. Ödemeyenler için borç birikiyor.

Gelir testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalıların 30 Kasım'a kadar gelir testine müracaat etmeleri gerekiyor. Gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun (676.5 TL) tespit edilmesi durumunda genel sağlık sigortası prim borçları silinecek. Yukarıda çıkarsa bu kez yeni sisteme göre güncellenecek.

SON TARİH NEDİR?

Daha önce kendilerine borç çıkartılanlar için hem faizler silinmiş hem de borçları aylık 300 liraları bulan rakamlardan 53.33 liraya indirilerek yeniden hesaplanmıştı. Gelir testi için son tarih 30 Kasım.

SON ÖDEME TARİHİ

Nisan 2018 öncesi prim borcu olanlar 31 Aralık'a kadar borçlarını ödemeleri halinde gecikme faizi ve gecikme zammı ödemeyecek.

GELİR TESTİ YAPTIRILMASI MI GEREKİYOR?

Genel sağlık sigortası primi ödememek için gelir testi yaptırmak gerekiyor. Geliriniz asgari ücretin üçte birinden çok ise ayda 60.89 lira ödeyerek kendiniz ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklarınız için ücretsiz sağlık hizmeti alabileceksiniz.

Borcu olanlarda diğer sigortalılar gibi 31 Aralık'a kadar hastanelerden ücretsiz yararlanabilecek. Bu haktan bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocukları da faydalanacak.

BORÇ HESAPLAMA NASIL YAPILACAK?

1 Nisan 2017 öncesi borçlar için hesap: Geliri asgari ücretin 3'te 1'inden az çıkanların primini Hazine ödeyecek. Geliri asgari ücretin 3'te 1'inden fazla olanlar için aylık 53.33 lira üzerinden borcu güncellenecek, faizler silinecek. Son ödeme tarihi 31 Aralık 2018.

1 Nisan 2017 sonrası borçlar için hesap: Geliri asgari ücretin 3'te 1'inden az çıkanların primini Hazine ödeyecek. Asgari ücretin 3'te 1'inden fazla olanlar için 1 Ocak 2018'e kadar 53.33TL, sonrası için ise aylık 60.89 lira üzerinden borcu hesaplanacak.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 01:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sirius
Sirius - 6 ay Önce

Kime sormuşlar cikarmislar

GOGO
GOGO - 2 ay Önce

ben bağkurluyum senelerdirde pirimlerimi öderim bana da gss borcun var dediler.dünya bizi kıskaniii

Ersin
Ersin - 1 ay Önce

Ben bu gss borcu yeni duydum bu ne demek benimde borcum var bunu neye gore hesapliyolar