Girişimciler İçin Kredi Garanti Fonu Düzenlemesi

Kredi Garanti Fonu Türkiye'de 750 bin işletmeye rahat bir nefes aldırdı. Bu Fon şimdi de yenilikçi ürünler üretmek isteyen girişimciler için düzenlenecek. Kalkınma planı kapsamında yeni iş modellerine de finansman sağlanacak.

EKONOMİ 16.07.2019, 10:06 16.07.2019, 16:38
Girişimciler İçin Kredi Garanti Fonu Düzenlemesi

Kredi Garanti Fonu ile ekonomik büyümeye katkıda bulunuyor ve 750 bin işletmeye 350 milyar TL'lik kredi kullandırılarak dünya rekoruna imza atıldı. Kredi Garanti Fonu ile önemli bir atağa daha geçiliyor. Fon sistemi genişletelicek girişimcilerin yenilikçi iş modelleri Ar-Ge ve yenilik çalışmaları finansman desteği verilecek.

YAPILAN BAZI ADIMLAR

Kredilerin yüzde 76'sı KOBİ'lere, yüzde 34'ü imalatçı-ihracatçı firmalara kullandırılırken, beş yıllık dönemde girişimcilere yönelik yenilikçi finansman imkânları da devreye giriyor. Hükümetin beş yıllık kalkınma planı kapsamında girişimciler destek bazlı yenilikler yapılacak. Yapılacak olan bazı önemli adımlar ise şöyle belirtiliyor:

Buna göre girişim destek paketi oluşturulacak. Teknolojşi odaklı girişimcilerin fikir aşamasından ölçeklenerek kurumsallaşma safhasına kadar tüm aşamalardaki ihtiyaçlarına destek oluşturulacak. Bunun yanı sıra kurumsal ve bireysel girişim sermayesi kitle fonlaması etki yatırımcılığı gibi alternatşf finansman imkanları güçlendirilecek.

Yenilikler kapsamında Türkiye girşim ekosistemi geliştirilecek. Girişimcilerin kullanabileceği kuluçka ve hızlandırma merkezleri hakkında bilgiler olan, girişimciliğe yönelik desteklerin özetlendiği, eğitimlerin listelendiği, gelişmelerin paylaşıldığı düzenli olarak güncellenen birplatform oluşturulacak.

Ortak projelere teşvik paketi oluşturulacak. Buna göre öncelikli sektörlerde start-up, yenilikçi KOBİ ve büyük firmaların işbirliği kapasitesini geliştirmeye yönelik platformlar kurulacak. Eşleştirme ve ortak proje geliştirme desteği verilmesi planlanıyor.

Yorumlar (0)