GSS Borçlarını Ödemede Son Gün 2 Ocak !

Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlardan daha önce hiç gelir testi yaptırmayanlar için müjdeli haber geldi. GSS prim borcunuz varsa ve daha önce hiç gelir testi yaptırmadıysanız...

GSS Borçlarını Ödemede Son Gün 2 Ocak !
Prim borçlarında yapılandırma süreci sona erdi. Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlar için ise süreç devam ediyor. Genel Sağlık Sigortası prim borcu olup da daha önce gelir testine girmeyenler için fırsat devam ediyor.

Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlar için kısmi af ve yapılandırma söz konusu. Daha önce gelir testine girmeyen vatandaşlar kısmi aftan ve yapılandırmadan faydalanabilecek. Daha önce hiç gelir testine girmeyenler, 2 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testi yaptırıp kısmi aftan yararlanabilecek.

Sabah'ın haberine göre; çalışmayan ve bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler arasında yer almayan kişiler, daha önce hiç gelir testine girmediyse 2 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testine girecekler. Gelir testine giren kişinin, yaşadığı ailede kişi başına düşen gelir sayısı asgari ücretin üçte birinden az ise, kişinin geriye dönük bütün borçları silinecek ve prim affından yararlanılmış olacak. 

Gelirleri asgari ücretin üçte birinden fazla olan kişilerde ise, geçmişe dönük borçlar gelir testinin sonucuna göre düzenlenecek. Borcunu peşin ödeyen kişilerin faizleri, gecikme zamları silinecek. 

Genel Sağlık Sigortası prim borcu olan kişiler, borçları ödenmediği için sağlık hizmetlerinden de faydalanamıyor. GSS borcunu yapılandıran kişiler, ilk taksitini ödedikten sonra sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek. 

Daha önce gelir testine girip de borcunu ödemeyen vatandaşların da borçlarını yapılandırma imkanları var. Bu borcunu yeniden yapılandırıp ödeyen vatandaşların gecikme zamları silinecek. 

- GSS Borç Yapılandırma Başvuruları Nereye Yapılacak ?

Daha önce gelir testi yaptırmayan vatandaşlar başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na yapacaklar. Önce SYDV'ye yapılacak başvuruların ardından SGK'ya başvuru yapılacak.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 11:31
YORUM EKLE