Gümrük Vergisinden Doğan Lastik Zammı Kapıda

Yeni vergi düzenlemesi kapsamında gümrük vergisindne doğan zam, otomobil lastiğine yansıyacak.

EKONOMİ 19.09.2016, 09:56 19.09.2016, 10:07
Gümrük Vergisinden Doğan Lastik Zammı Kapıda
 Bakanlar Kurulu tarafından araç lastiğine uygulanan Gümrük Vergisi, lastik fiyatlarında artışa sebep olacak. Bakanlar Kurulu' nun Gümrük Vergisi üzerindeki % 21.8 oranındaki kararından doğan bu durum Fransa' nın tedarik tekelini elinde bulundurmasına da yol açacak.

Uygulanacak karar nedeniyle de otomobil sahipleri, araç lastiklerini yüksek fiyatlardan satın almak durumunda kalacaklar. Resmi Gazete' de yayımlanan karar nedeniyle gerçekleşecek bu durum, Japonya' dan ithalat gerçekleştirenleri vururken; Lasid tarafından memnuniyetle karşılanmadı.

Otomobil fiyatlarına da yansıyacak.

İçlerinde Dünya' ca ünlü ve aynı zamanda Türkiye' de üretim yapan firmaların bulunduğu; Pirelli, Goodyear, Bridgestone gibi firmaların yer aldığı Lasid' in; bu kararı " rahatsız edici " şeklinde tanımladıkları aktarıldı. Üyeler bakımından en çok Brisa' yı ilgilendiren bu kararın yerinde olmadığını vurguyan Lasid Genel Sekreteri, en yakın süre içerisinde görüşlerini ilgili birimlere aktaracaklarını ifade etti. Lasid Genel Sekreteri; yaptığı açıklama kapsamında uygulanacak olan bu kararın araçların başlangıç fiyatlarını da yukarı çekeceğine ve ekstra bir külfet oluşturacağını ifade etti.

Kamupersoneli.net | ANKARA
Yorumlar (0)