Hak İş Başkanı Arslan'dan EYT Açıklaması: EYT Sorununun Birinci Sorumlusu İMF Politikalarıdır

Hak-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. EYT sorununun kaynağına dair değerlendirmelerde bulunan Mahmut Arslan, bu konuda Türkiye'nin geçmişte yaşadığı ekonomik sıkıntılar kapsamında İMF ile ortak çalışmalarını hatırlattı. Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 04.11.2018, 18:09
Hak İş Başkanı Arslan'dan EYT Açıklaması: EYT Sorununun Birinci Sorumlusu İMF Politikalarıdır

Hak-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan katıldığı bir etkinlik kapsamında Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaştı. 

Türkiye'de milyonlarca vatandaşı ilgilendiren EYT sorununa dair çok konuşulacak ifadeler kullanan Mahmut Arslan bu sorunun kaynağı olarak geçmişte Türkiye'nin İMF ile ortak yürütmek zorunda kaldığı politikalar olduğunu ifade etti. 

EYT SORUNUNUN BİRİNCİ NEDENİ İMF VE İMF POLİTİKALARIDIR

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet-İş Sendikası Adana Şube Başkanlığı 6. Olağan Genel Kuruluna katıldı. Burada katılımcılara dair bir konuşma gerçekleştiren Hak İş Başkanı Arslan son dönemlerin en çok konuşulan gündem konusu EYT sorununa dair açıklamalarda bulundu. Emeklilikte yaşa takılanların sorumlusunun Uluslararası Para Fonu (IMF) olduğuna dikkat çeken Mahmut Arslan geçmişte dayatılan emeklilik sistemlerine ilişkin bilgiler paylaştı.

Vatandaşların o dönem gerçekleştirmiş oldukları mezarda emeklilik hayır mitinglerini hatırlatan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan o dönem atılan o adımların sorunlarının şuan ki hükümetin çektiğini söyledi. 

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan'ın EYT ve İMF Açıklaması

"Bugün emeklilikte yaşa takılanların birinci müsebbibi IMF politikalarıdır. O günleri hatırlıyorum ben, kavgaların yapıldığı dönemde Yaşar Okuyan, Çalışma Bakanı. IMF 250-300 milyon dolarlık krediyi serbest bırakmak için bu emeklilik sistemini dayatıyor. Biz de itiraz ediyoruz 'Mezarlıkta emekliliğe hayır' diye. O gün söyledik, 'Yapmayın bunu. Sosyal Güvenlik Sisteminin sorunlarının kaynağı işçiler değil. Emekçiler değil, başkadır bunun kaynağı.' Ama anlatamadık. Döndü dolaştı 20 yıl sonra bugünkü hükümet bunun muhatabı oldu. Bu IMF'yi kovdukları ve IMF'yi tekrar geri getirmemeleri için Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'ye teşekkür ediyorum. Çünkü IMF politikaları işsizlik, kaos, adaletsizlik, ücretlerin kısılması, emekliliğin artması demektir. IMF bunları yaparak verdiği krediyi güvence altına almak istiyor. O yüzden IMF politikalarının bir gereği olarak emeklilikte yaşa takılanların bugün sorunlarını yaşıyoruz."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (1)
Halil 9 ay önce
İmf bahane edilmsinhani İmf türkiye'den kovulmuştu merkez bankası dolar rezervleri şukadar oldu. Diye nara atılıyordu gariban işçiye geldim i devlete yük diyekonuşuluyorsa sizde bize seçimlerde yük olmayın.......