banner731

Hangi ürünlerde ilave gümrük vergisi alınacak?

Oyuncak, televizyon, kâğıt-karton ile bijuteri, banyo ve inşaat malzemelerinin aralarında yer aldığı bazı eşyaların ithalatında yüzde 10-30 ilave gümrük vergisi alınacak.

EKONOMİ 11.12.2018, 05:40 12.12.2018, 01:29
Hangi ürünlerde ilave gümrük vergisi alınacak?

Yerli üretim yapan sanayiciyi korumak için bazı ürünlere ilave gümrük vergisi getirildi.

İthalat Rejimi Kararına Ek Karar, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda hesaplanan toplam vergi oranı Gümrük Giriş Tarife Cetveli Hakkında Kanun’da gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyini aşamayacak.

Türkiye ve Avrupa Topluluğu arasında imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasınca serbest dolaşım hâlinde bulunan malların ihracında gümrük muafiyetinden yararlanmak amacıyla ihracatçı tarafından düzenlenen belge (A.TR) ile ithal edilen AB veya Türk menşeli olmayan eşyalardan ilave gümrük vergisi alınacak.

Ekonomiye sağladıkları katkı ve oluşturdukları istihdam dikkate alınarak yerli üreticilerin ithalat baskısına karşı korunması amacıyla uluslararası alanda ve ikili anlaşmalardan doğan yükümlülükler de göz önünde bulundurularak söz konusu eşya gruplarında gümrük vergisi uygulamasına başlandığı belirtildi.

Peki hangi ürünlerde ilave gümrük vergisi alınacak?

Oyuncak, televizyon, kâğıt-karton ile bijuteri, banyo ve inşaat malzemelerinin aralarında yer aldığı bazı eşyalardan, 10-30 ilave gümrük vergisi alınacak.

Yorumlar (0)