Hasta Olan Çalışanlara SGK'dan Günlük İş Görememezlik Ödeneği

Sağlık sorunları nedeniyle işe gidemeyen vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu günlük olarak iş görememezlik ödemesi yapıyor. Çalışanın maaşına göre hesaplanan iş görememezlik ödemesi için dikkat edilmesi gereken hususları haberimizde aktarıyoruz.

Hasta Olan Çalışanlara SGK'dan Günlük İş Görememezlik Ödeneği

Kış aylarının gelmesiyle birlikte sağlık sorunları artış göstermeye başladı. Özellikle çalışan vatandaşları olumsuz etkileyen sağlık sorunları kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bir düzenlemesi bulunuyor. 

Bu düzenlemeye göre hasta olduğu için çalışmayacak durumda olanlara günlük olarak iş görememezlik ödemesi yapılıyor. Peki bu ödemeyi kimler alabilir? İşte detaylar,

SGK'DAN GÜNLÜK İŞ GÖREMEMEZLİK ÖDEMESİ

Sigortalı olarak çalışmakta olan bir çalışan hasta olduğunda veya daha farklı sağlık sorunları yaşadığında SGK tarafından iş görememezlik ödemesi yapılır. Hastalanan veya kaza geçiren hastalara yapılan bu ödemeler işçilerin bu süreç boyunca mağdur olmamaları adına gerçekleştirilir. Ancak bu ödeme fazla bilinmediğinden çok sayıda vatandaş almaz. Bu hususlar çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla ödenen İş Görememezlik Ödeneğinden faydalanmak için ise çalışanların bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor.

Bu koşulların ilki sağlık raporu alınması. Hastalığından veya sağlık sorunlarından dolayı çalışmayacak olan vatandaşlar bu durumu sağlık raporuyla belgelendirmek zorundalar. Hastanelerden alınan bu rapor karşılığında ödeme yapılıyor. Sağlık raporu şartının dışında ayrıca vatandaşlardan prim şartı talep ediliyor. Bu şartta ise vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu'na en 90 gün prim yatırmış olmaları isteniyor. Günlük olarak belirlenerek ödenen İş Görememezlik Ödeneği çalışanın brüt maaşına göre hesaplanıyor. Başvurular ise SGK'ya yapılıyor. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet  çak
Mehmet çak - 7 ay Önce

Emekli çalışanlara bu ödeme niçin yapılmıyor. Bu haksızlıgın giderilmesini istiyoruz.