Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Gündeme İlişkin Önemli Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamalarında enflasyon rakamlarının yanı sıra gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konu hakkında detaylar haberimizde..

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Gündeme İlişkin Önemli Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak NTV'de bir programa katılarak Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı.

Bakan Albayrak burada yaptığı açıklamalarında enflasyon konusunda ve diğer ekonomik gündemler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Albayrak'ın açıklamaları ise şöyle oldu:

BAKAN ALBAYRAK'IN AÇIKLAMALARI

(Enflasyon açıklaması) Gerek piyasa beklentileri açısından baktığınızda bu oranın beklentilerin üzerinde bir rakamla karşı karşıya kaldık. Piyasa fiyatlandırmasında spekülatif fiyatlama, fırsatçılık kısmına baktığınızda algı değil gerçek olduğunu gördük. Fiyatlama noktasında çok daha yoğun bir şekilde mücadele edeceğiz. 

Bu hafta Ekonomi Paketi kapsamında anons edeceğimiz bir çerçeveyi ortaya koyacağız. En kötüyü geride bıraktık. Önce kur üzerinde bir süreç yaşadık bunu püskürttük. Eylül ayında likidite sürecinde de yaşadık, bunu da atlattık. Ekonomide birkaç aylık sürecin kalıcı değil, önemli adımlarla yürüyeceğimiz sürecin sinyalini aldık. 

Temmuz'da yüzde 70, Ağustos'ta 83,3'e Eylül'de yüzde 88'e çıktığımız, bu süreçte de ihracatın daralmadığını gördük. Stratejilerimiz devam ediyor ancak bu noktada dengelenme sürecini gördük. Spekülatif atakların püskürtülmesiyle daha iyi bir noktada başladık. 

Ekim ayı ile bu sürecin başladığını görüyoruz. Spekülatif bilgileri alıyoruz. ALO 175 diye bir hattımız var. Oraya geliyor. Bakıyorsunuz ticaret erbabı bunun ahlakı çok önemli. Mağazadaki faturalara bakalım... Mayıs, Haziran, Temmuz faturaları, Eylül fiyatları... Hem vatandaşlarımız, hem biz sahadayız. Ticaret Bakanlığımız da çok etkin bir şekilde sahip çıkıyor. Etkin bir süreci ortaya koymamız gerekiyor. Eylül itibariyle atlattık, Ekim itibariyle de çok net bir şekilde göreceğiz. Trend ekim ayıyla birlikte kırılacak, spekülatif ataklar atıldı. 

YEP'TEKİ 2018-2019 HEDEFLERİMİZ GERÇEKÇİ

(Yıl sonu tablosu hakkında) Bu sürecin sadece ekonomik olmadığını biliyoruz. Bunu normalleştirme ve daha iyiye doğru yürütmeye çalışıyoruz. Ağustos'ta başlayan sürecin, toparlanması olacaktır. Rasyonel ve gerçekçi kılmaya gayret ettik. 2018-2019 hedeflerimizi biz gerçekçi görüyoruz. Ekim'le birlikte Kasım ve Aralık'ta toparlanma, sadece fiyatlanma ve ithalat noktasında değil birçok noktada doğal bir dengelenmeyi getirecek. Pozitif yönlü gelişmeleri çok daha net göreceğiz. 

SÜREÇ HAFTAYA BAŞLIYOR

Enflasyonla mücadele önemli ancak paydaşlarla görüşmelere başladık. Önümüzdeki hafta fiyatlama, indirim tüm paydaşlarla taşın altına elini koymak noktasında başlatacağız. Tüm bu davranışlar şu veya bu şekilde tüm kesimleri etkiliyor. 

Temsilcilerle görüşüp genel bir kamuoyu açıklamasıyla genel bir mücadele gerektiğini hep birlikte görüşeceğiz. 

(Tasarruf hakkında) Türkiye'de yeni bir sisteme geçtik. 2019 bütçe hesaplamalarında koyduğumuz 76 milyarlık tasarrufta 60 milyarı tasarruf. Özellikle kamunun daha tasarruf odaklı çerçevesini çizdik.Daha etkin bir işlem için dönüşüm ofisi ile bir altyapı ortaya koyduk. Dünya örnekleri ve benzeri ile çalışmalar yaptık, çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. 

Bu Hükümet bu iktidarla dün ve bugün olduğu gibi emin adımlarla ilerliyor. Herkesin aklını kullanıp bir potada eritip en iyisini yapacağız. Konseptin kurulup yönetilmesi ile birçok firma ile analizler aldık, iyiyi aldık, örnekler aldık. OVP'de de biz danışman hocalarımızdan da katkı aldık. Bir potada eriterek yeni dönemde dönüşüm ofisi kurduk. Bu ofis bizim yerli milli Hazine ve Maliye Bakanlığı mensuplarından oluşan memurlardan oluşturduk, bunun tüm Bakanlıklar sorumlusu. Belirlediğimiz hedefler doğrultusunda bir şekilde baktığımızda cehaletten değilse, ihanettendir. Türkiye'de yaşananlara baktığımızda kimin üzüm yemek değil, bağcıyı dövdüğünü görüyoruz. 

Türkiye olarak en iyi en güçlü sistemsel dönüşüm, en iyi yönetim sistemleri olmak üzere kendi aklımızla yerli ve milli yapıyoruz. Dedik ki yerli üretimi artıracağız. Toplam elektrikte yerli üretimi artıracağız. Geldiğimizden beri geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında artış var. Yüzde 44'den yüzde 51'e kadar bir artış var. 

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 12:23
YORUM EKLE