Herkesi İlgilendiren Haber! İkametgah Belgesi İçin Muhtara Gitmeye Gerek Kalmadı

Vatandaşlar tarafından en fazla talep edilen belgelerden biri de ikametgah belgesidir. Artık ikametgah belgesi almak için muhatara gitmeye gerek kalmadı. Vatandaşlar ikametgah belgelerini e-Devlet üzerinden alabilecekler.

EKONOMİ 03.03.2017, 15:29
Herkesi İlgilendiren Haber! İkametgah Belgesi İçin Muhtara Gitmeye Gerek Kalmadı

ARTIK e-DEVLET ÜZERİNDEN

Konu ile ilgili olarak TÜRKSAT'tan yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada ikametgah belgelerinin, nüfus müdürlüğüne veya muhtara gitmeden turkiye.gov.tr web adresi üzerinden alınabileceğine başlandığı ifade edildi.

MUHATARA GEREK KALMADI

TÜRKSAT tarafından yapılan açıklamanın tüm detaylarını kamupersoneli.net olarak paylaşıyoruz. Söz konusu açıklamada "Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin" 24 Şubat'ta Resmi Gazetede yayımlandığı hatırlatılarak, "Yönetmelik doğrultusunda, e-Devlet Kapısı'ndan alınan yerleşim yeri belgeleri, nüfus idarelerinden alınmış resmi belgelerle aynı hukuki değere sahip oldu." ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca açıklamada ikametgah belgesinin üzerindeki barkodun e-Devlet üzerinden doğrulanacağı belirtildi. Bu uygulama ile alınan belgelerin doğruluğu ve geçerliliği de garanti altına alınacak. bürokratik iş ve işlemleri azaltan hizmetin 7 gün 24 saat işlem yapabilme kolaylığı sağlayacağı kaydedildi.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)