Hükümet Kamu İşçilerine Zam Teklifini Açıkladı! 2019 Kamu İşçilerine Ne Kadar Zam Yapılacak?

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'dan kamu işçilerine zam teklifi hakkında hükümetin verdiği rakamı açıkladı ve eleştiride bulundu. Binlerce kamu işçisi 2019 yılında ne kadar zam yapılacağını merak ediyordu. Peki kamu işçilerine ne kadar zam yapılacak? İşte konu hakkında Türk- İş Başkanı Atalay'ın yaptığı yaptığı açıklama...

EKONOMİ 09.07.2019, 15:44
Hükümet Kamu İşçilerine Zam Teklifini Açıkladı! 2019 Kamu İşçilerine Ne Kadar Zam Yapılacak?

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli yaklaşık 200 bin kamu işçisinin 2019- 2020 yılı ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmesi görüşmesinde hükümetin verdiği zam teklifi açıklandı.

Hükümet 2019 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5 zam teklif etmişti... Hükümet ile işçi taraflarının ikinci defa bir araya geldiği toplantıdan sonra açıklama yapan Türk- İş Başkanı Atalay hüümetin kamu işçilerine yönelik sunduğu zam teklifini açıkladı.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay hükümetin zam teklifi hakkında yaptığı açıklamasında ise;

"3 bin 500'ün altında ücret alanlara 60 TL, ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4 enflasyon teklif edildi.

Biz de sayın Bakan'a teşekkür ettik. Kabul edilir, müzakere edilir bir tarafı yok" dedi.Atalay, "Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız ya da grev. Yasalar ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz.

Teklifin kabul edilecek bir yanı yok" dedi.

200 BİN KAMU İŞÇİSİNİ İLGİLENDİREN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

Türkiye'de karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santralleri başta olmakla beraber yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren Toplu İş Sözleşmelerinin yürürlük süresinin sona ermesiyle hükümet ve Türk- İş arasında yeni sözleşme yapılması için geçtiğimiz hafta masaya oturulmuştu.

Türk- İş en düşük işçi ücretinin brüt 2500 TL  olmasını istemişti ve taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a sunmuştu.

Türk-İş'in, bütün kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam yapılmasını ve ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payını kapsayan talebine karşı olarak Bakan Selçuk'tan açıklama gelmişti.

Bakan Selçuk yaptığı açıklamasında;

"İnşallah uzlaşıyla kamuda çalışan işçilerimizin mali haklarını, imkanlar çerçevesinde düzenleyerek nihai bir sonuca ulaştıracağız." demişti.

Yorumlar (3)
HAKAN 4 ay önce
696 SAYILI KHK İLE TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLERE ENFLASYON FARKINI BİLE VERMEYEN BİR HÜKÜMET ŞUANKİ İŞÇİ VE MEMURA HİÇ BİRŞEY VERMEZ..
BEN BÖYLE BİR TEKLİF BEKLİYORDUM.. ŞAŞIRMADIM YANİ.. :)))))))))
Oruç sarı 4 ay önce
Herşeye zam ve fark ikramiye engellilere yok onar insan deyil ve vatandaş degilmi
Guvenlikci 4 ay önce
Ya arkadaş boyle nası gecim olcak bilemiyorm herşeye zamvar maasa yok