Hükümet Tarafından Üç Yıllık Mali Plan Açıklandı!

Yüksek Planlama Kurulu'nun 2018-2020 dönemine ilişkin Orta Vadeli Mali Plan yayımlandı.

EKONOMİ 06.10.2017, 08:49 06.10.2017, 11:19
Hükümet Tarafından Üç Yıllık Mali Plan Açıklandı!

Hükümet tarafından üç yıllık mali plan açıkladı.

Yayımlanan Orta Vadeli Mali Plan kapsamında planda, devlet harcamaları ve mali disiplini kontrol altında tutacak bir yol haritası ortaya çıkartıldı.

Harcama Planları Gözden Geçirilecek

Sosyal güvenlik, iş gücü konusunda destekler sürdürülürken, mal ve hizmet alımlarında üç yıllık sürede 6 milyar Türk Lirası kadar tasarruf sağlanacak. Kamuda kullanılan cep telefonundan servis araçlarına, akaryakıttan temizlik malzemelerine, seminerlerden yurtdışı görevlendirmelere kadar tüm harcamalara sınırlama getirilecek.

Yüksek Planlama Kurulu'nun 2018-2020 döneminde, kamu kesimi borçlanma gereği kontrol altında tutulacak, mevcut harcama planları gözden geçirilecek, önceliğini kaybeden projeler sonlandırılacak.

Alt Yapı Çalışmalarına Öncelik Verilecek

Kalkınma Bakanı Litfi Elvan söz konusu dönemde, üretim, iş ve hayat standartlarını geliştirecek bir alt yapı ortamı hazırlanmasına öncelik verileceğini açıkladı. Bakan Elvan açıklamasına şöyle devam etti;

"Yeni proje tekliflerinde azami oranda seçici olunacak. Ekonomik büyümeye ve sosyal gelişmeye katkısı en fazla ve acil hizmet ihtiyacını karşılayabilecek yatırımlara öncelik verilecek. Sektörel bazda eğitim, sağlık, bilim, teknoloji, ulaştırma, sulama, içme suyu ve kanalizasyon yatırımlarına; bölgesel bazda ise son dönemde yine hükümetimiz tarafından cazibe merkezi olarak belirlenen bölgelerdeki yatırımlara öncelik verilecek." dedi.

Söz konusu dönem içinde, büyümeyi destekleyen altyapı yatırımlarına öncelik sağlanacak, ödenek kriterlerini aşan ve harcamalar yapan kurumlar uyarılacak.

Tasarruf Tedbirleri Söyle Açıkladı:

Yurtdışı Görevlendirmeye Sınır: Özellikle yurtdışı görevlendirmeler asgari süre ve sayıda tutulacak.

Eğitimler Görev Mahalinde: Eğitim, kurs, seminer ve paneller personelin görev mahallinde düzenlenecek. Yolluk ödenek ihtiyacı asgari seviyeye indirilecek.

Tesislere Masraf Ayarı: Eğitim, dinlenme tesisleri gibi sosyal işletmeler giderlerini gelirleriyle karşılayacak. Bakım ve onarım ödeneği talep edilmeyecek.

Yeni Binaya Ödenek Olmayacak: Hizmetler, mevcut binalarda sürdürülecek. Tahliye kararı olanlar dışında yeni kiralama, satın alma, yeni inşaat için ödenek verilmeyecek.

Telefona Sınırlama Getirilecek: Telefon, mobil, uydu bağlantılı telefon, faks ve benzeri haberleşme imkanları için ödenek talebinde azami tasarruf anlayışıyla hareket edilecek. Mevcut cihazların ekonomik kullanımı sağlanacak.

Yakıt Bitiyor: Hizmet alımı suretiyle taşıt alırken yakıt hariç, şoförlü, şoförsüz yapılabilecek. Yakıt dahil taşıt edinimi uygulamasına son verilecek.

Tören, Temsile Sınırlama: Temsil, ağırlama, tören, fuar, kongrelere katılım sayısı asgari seviyede tutulacak.

Oda Yenilemeye Son: Zorunlu hallerde döşeme, demirbaş alımı için ödenek talep edilecek. Mevcut imkanlarla yetinme gayreti içinde olunacak.

Bilgi İşlemnde Verimlilik: Bilgisayar, bilgi işlem sistemlerinin yenilenmesinde kapasitenin etkili, ekonomik, verimli kullanımı esas alınacak.

Kırtasiye Malzemelerinde Tasarruf: Yayın alımında, kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanmasında azami tasarruf anlayışı içinde hareket edilecek.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)