Hükümet Toplu Sözleşme Zam Teklifini Revize Edebilir

Kamu işçilerinin 2018 yılında alacağı zam için 3,5+3,5 formülünün üzerinde anlaşıldı. Bu anlaşma memur ve emeklilerin zammı için bir işaret olabilir. Ayrıca hükümetin 3+3 şeklindeki teklifini revize edeceği söyleniyor.

EKONOMİ 18.08.2017, 09:59 18.08.2017, 09:59
Hükümet Toplu Sözleşme Zam Teklifini Revize Edebilir

Bilindiği gibi kamu işçileri için 3,5+3,5 zam teklifinde anlaşma sağlandı. Bu zam oranı 2018 yılı için kamu işçilerine geçerli olacak. Kamu işçilerinin zam teklifinde anlaşma sağlanması memur ve emeklilerin zammı için bir işaret olabilir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu 14 Ağustos 2017 tarihinde hükümetin zam teklifini açıklamış ve 3+3 olarak dile getirmişti. Ancak bu teklif sendikalar tarafından kabul görmedi. Konu ile ilgili olarak hükümetin ilk teklifini revize edeceği söyleniyor.

Memurların 2018-2019 yıllarına yönelik zam tartışmaları sürüyor. Memurların zam beklentisinde ise 3 bin liranın altında maaş alan kamu işçisine verilen aylık 90 liralık seyyanen artış farkının olduğu ortaya çıktı.

3,5+3,5 KAMU İŞÇİ ZAMMI MODEL OLACAK

Bu kapsamda sendika çevreleri hükümetin 2018 yılında kamu yatırımları ve harcamalarında uygulayacağı deflatörü 10,5 olarak baz alacağını açıkladığını hatırlatarak, enflasyondan arındırma katsayısının maaşlara da yansıtılması gerektiğine işaret ediliyor. Yenişafak'tan Cahit Saraçoğlu'nun aktardıklarına göre Kamu işçilerinin 2018 yılı maaşlarına geçtiğimiz ay toplu sözleşme görüşmelerinde her 6 ay için 3,5+3,5 oranında verilen artış, memurların 2018 yılı maaşlarına işaret oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da o nedenle ilk tekliflerini 3+3 olarak dile getirdi. Bakan Sarıeroğlu'nun, bunu daha sonra 3,5+3,5'a çekebileceği dile getiriliyor.

90 TL SEYYANEN ARTIŞ

Ancak memurlar ise işçilere verilen 3,5+3,5'un yanı sıra, 3 bin liranın altında maaşı alan işçilere aylık verilen 90 lira seyyanen artışın getirdiği yüzde 3'ü de istiyor. Böylece yüzde 3'lük seyyanen artışla birlikte 7 puanlık artışın kamu işçilerini yüzde 10'a taşıdığı ortaya çıkıyor. Bu oran ise hükümetin Orta Vadeli Programında (OVP) 2018 yılında enflasyon hesaplamasında kullanacağını belirttiği 10,5 oranındaki deflatörü işaret ediyor. Enflasyon hesaplamasında bir ekonomik ölçü olan GSYİH deflatörü, nominal yurtiçi hasılayı, reel yurtiçi hasılaya çeviren yani enflasyondan arındıran bir katsayı olarak kullanılıyor. 

ZAM TALEBİNDE 3 ÖNERİ

Memurların zam talebinde ise 3 önerileri bulunuyor. İlki herkese aynı oranda artış olması yönünde olurken, seyyanen zam talebi ise iki şekilde dile getiriliyor. Ya memur maaş sisteminde kullanılan taban aylığı artırmak şeklinde olsun deniliyor, ya da ek ödeneği artırmak yapılması şeklinde talep ediyor. Ancak seyyanen artış memurlara daha fazla, bürokratlara daha az artış getiriyor.

"ENFLASYONDAN FAZLA ARTIŞ OLMAZ"

Sendika çevreleri hükümetin 2018 yılında kamu yatırımları ve harcamalarında uygulayacağı deflatörü 10,5 olarak baz alacağını açıkladığını hatırlatarak, "Enflasyondan fazla artış olamaz" ifadesinin bir mazeret olduğunu belirtiyor. Sendika çevreleri kamu yatırımları enflasyondan arındırılarak reel hale getirilirken, maaşların hesaplanmasında enflasyondan arındırmanın neden olmadığını anlamadıklarını dile getiriyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (1)
tazminat yasasını çıkarın 2 yıl önce
yeter artık, memurluğu kazandık 14 yıl sonra, ama iş yeri tazminatı haketmediğimi söyleyerek tazminatımı vermiyor. haklılar da, fakat bu mağduriyetimizin tek sorumlusu bu hükümettir...