Hükümetten Yeni Hal Yasası ! Gıda Fiyatları Ucuzluyor

Hükümet Yeni Hal yasası için çalışmalarına başladı. Yasa kapsamında mevcut hallerin yerini içerisinde sebze - meyvelerden balık ve çiçeğe kadar birçok ürünün bulunduğu mega haller alacak. Ayrıca yasa kapsamında fiyatlarda ucuzlayacak.

EKONOMİ 24.09.2017, 09:03
Hükümetten Yeni Hal Yasası !  Gıda Fiyatları Ucuzluyor

Gıda Komitesi'nde sunumu yapılacağı öğrenilen Yeni Hal Yasası ile birlikte hallere standart getirilecek.

Organize Sanayi Bölgeleri'ne benzer hal yönetimleri oluşturulacak, giderler yönetimlerden karşılanacak. Hallerin katma değeri artacak. Türkiye'de kurulu bulunan 175 sebze ve meyve halinin hiçbirisinde soğuk hava deposu bulunmuyor.

HALLERİN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Ayrıca söz konusu hallerin büyük çoğunluğunu 5-10 dükkanın bir araya getirdiği toptan sebze ve meyve satışının yapıldığı alanlar oluşturuyor. Konu ile ilgili olarak Hükümet yeni hal yasası için çalışmalarına başladı. Bu yasa ile birlikte standartlarla hallerin çehresi değişiyor. 

DAHA UYGUN FİYATLAR

Bu kapsamda hükümet tarafından uygulanacak olan standartlar ile fire azalacak ve ürünler tüketiciye daha taze ve daha uygun fiyatlı bir şekilde ulaşacak. Sabah'tan Selçuk Adıgüzel'in aktardıklarına göre çalışmalarına başlanılan yeni hal yasası ile hal kayıt sistemi de daha aktif ve ve verimli bir hale getirilecek. Bu sayede kayıt dışı oranı yüzde 40'lara ulaşan sebze-meyve ticaretinde kayıt dışılık oranı da ciddi oranda azalacak.

MEGA HALLER

Hükümet tarafından çalışmalarına başlanılan yeni hal yasası ile çoğu şehir içinde kalan ve eskiyen hal binaları da yenilenecek. Bölge bölge yapılacak mega hallerde her türlü sebze ve meyvenin yanında balıktan çiçeğe kadar birçok ürün alıcısıyla buluşacak. Ayrıca birbirine yakın iller için ise ortaklaşa kullanılacak olan mega haller yapılacak.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)