İki Parti'nin Asgari Ücret Talebi Belli Oldu

BBP lideri Mustafa Destici, TBMM'de basın toplantısı yaptı. Mustafa Destici yaptığı açıklamalarında 2019-2020 arasındaki bütçe artış oranının yüzde 22,5 olduğunu ifade ederek bu yıl asgari ücretin 2 bin 475 TL olmasını teklif ettiklerini belirtti. Ayrıca Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da bir açıklama yaparak asgari ücretin normal şartlarda yoksulluk sınırında olması gerektiğini belirtti.

EKONOMİ 04.12.2019, 14:59
İki Parti'nin Asgari Ücret Talebi Belli Oldu

BBP lideri Destici, Meclis'te bir basın toplantısı düzenleyerek yaptığı açıklamalarında Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun birinci toplantısını gerçekleştirdiğini hatırlattı. Mustafa Destici buradaki açıklamalarında bütçedeki artış oranını esas alarak asgari ücretin belirlenmesinin doğru olacağını ifade etti.

BBP'NİN ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ

Mustafa Destici asgari ücret tekliflerine ilişkin yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"2019-2020 arasındaki bütçe artış oranı yüzde 22.5. Dolayısıyla da bu hesaplamayla bu yıl asgari ücretin 2 bin 475 lira olmasını biz Büyük Birlik Partisi olarak teklif ediyoruz. Doğru olanın, hakkaniyetli olanın bu olduğunu ifade ediyoruz ve özellikle gelir dağılımının adaletli bir şekilde dağıtılmasının da bir sonucu olduğunu ifade ediyoruz. Bütçe ne kadar artmışsa bütün kesimlerin aynı oranda istifade etmesi gerekir. Asgari ücretlilerin de bundan istifade etmesi gerekir"

SAADET PARTİSİNİN ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Temel Karamollaoğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"10 yıllık bir perspektifte asgari ücret ne olacak' diye görüşecekler. Asgari ücretin normal şartlarda yoksulluk sınırında olması gerekir. Normalde bir ülkede, insan çalışmasının sonunda kendi geçimini sağlayacak bir ücreti elde edebilmeli.

Lafla peynir gemisi yürümediğini 17 yıldır görüyoruz. Laf etmek kolaydır, icraat yapmak kolay değildir. İktidar kendi harcamalarında tasarrufa gitmek mecburiyetindedir ama dönüp kendilerine bakamıyorlar. İktidar hem ekonomik hem sosyal adaleti sağlamakla mükelleftir. Eğer biz, sadece israftan gösterişe yönelik harcamalardan vazgeçersek, bizim bütün ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar kaynağa sahip olduğumuz ortaya çıkar."

Yorumlar (0)