İkinci el araba alacaklara fiyatlar konusunda önemli uyarılar!

İkinci el araba alacaklara fiyatlar konusunda önemli uyarılar!

Uzman görüşler, ikinci el araba alacaklara fiyatlar konusunda önemli uyarılarda bulundu. Sıfır araç stoğuna bağlı olarak artan ikinci el araba fiyatları yükselişine devam ederken uzmanlardan yeni uyarılar gelmeye başladı. Önümüzde ki 2 aylık süreç sonrasında oto fiyatlarında büyük değişiklik göreceğimizi söyleyen uzmanlar, ikinci el araçların yatırım aracı olmaktan çıkacağını belirtiyor. Peki, ikinci el araba fiyatları ne zaman düşer? Sıfır otomobil stoğu şu anda ne durumda? Önümüzde ki 2 aylık süreçte ikin

Pandemi süreci öncesinde Türkiye’de ikinci el araba fiyatları zaten yüksekti. Pandemi sürecinin baş göstermesi ile beraber, ikinci el araba piyasası canlandı ve fiyatlarda anormal şekilde artmaya başladı. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi, koronavirüs salgını nedeniyle toplu taşıma araçlarını haklı olarak kullanmak istemeyip kendi aracını kullanmak isteyenlerin bir hayli fazla olması. Bir diğeri ise araba fabrikalarının üretimi durdurmuş olması ile beraber sıfır araç stoğunun çok yetersiz olmasıydı. Bu her iki etken ikinci el araba fiyatlarını tırmandırırken, gelinen süreçte bazı ikinci el oto fiyatları sıfır fiyatlarını geçmeye başladı.

ARABA FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

İkinci el araba fiyatları düşer mi yoksa yükselir mi?.. İkinci el araba almak isteyenlerin en çok araştırdığı konular arasında yer alıyor. Çünkü döviz kuruna bağlı olarak yükselen sıfır otomobil fiyatları gibi ikinci el otomobil fiyatları da yükseliyor. Sıfır araçlar döviz kuru ile sınırlı fiyatları artarken ikinci el otolar hem kur farkı hem talep artışından hem de koronavirüs ikinci dalga olacağı endişesinden dolayı artmaya devam ediyor. Hatta bazı galericiler ellerinde bulundurdukları ikinci el arabaları satmak tarafında bile değil. Çünkü onlar, sattıkları araçların yerine yenisi koyamayacaklarından endişe ediyor. Her 10 günde bir fiyat güncellemesi oluyor diyen özellikle ‘’binek araç’’ satan galericiler, ‘’biz bile fiyatlara yetişemiyoruz’’ diyorlar. Yani ikinci el araba piyasasının artmasına en büyük sebep, sektör fırsatçıları sayısının artması yüzündendir.

İkinci el araba alacaklara fiyatlar konusunda önemli uyarılar!

DÖNGÜLER DEĞİŞECEK

İkici el oto piyasasında uzun yıllarını vermiş bazı uzman görüşler, Türkiye’nin 20 yıl öncesinde ki gibi galericilerin arabaları yatırım amacı olarak stoklarına çektiklerini ve talebe göre fiyatları kafalarına göre belirlediklerini söylüyor. Bu durum her ne kadar bu sürece kadar devam etse de, önümüzde ki 2 ay sonrasından itibaren bu döngünün tamamen değişeceğini vurguluyor.

Bu görüşlerine en büyük gerekçe olarak ise, başta 2020 yılı Mayıs ayı ortalarında araba üretiminin başlaması ile beraber Türkiye’ye sıfır araçların stoğa girmeye başlaması ve en geç 2 ay içerisinde yeterli stokların oluşmasını gösteriliyor.

İkinci el araba alacaklara fiyatlar konusunda önemli uyarılar!

Sıfır araba için en erken iki ay randevu alanların, ikinci el otomobillere yönelmeleri sona erecek diyen uzmanlar döviz kuru ve altın fiyatlarında ki belirsizliğe dikkat çekerek, hem sıfır araç hem ikinci el araba piyasasının giderek durgunlaşacağını belirtiyor. Konu hakkında görüş bildiren ekonomist Bilal Demir, şu uyarılarda bulundu;

‘’OTOMOTİV PİYASASINDA DURGUNLUK YAŞANACAK’’

‘’Dolar dünya piyasalarında değer kaybederken Türkiye’de yükselişe geçiyor. Bunun anlamı şu; Türk Lirası ABD dolarına göre daha çok ve daha hızlı değer kaybetmesi. Türkiye’de döviz kurunun ve altın fiyatlarının artması ise tamamen Türkiye ekonomisinin para politikalarıdır. Çünkü kurun yükselişi veya düşmesi bir sonuçtur. Şu anda vatandaşların bankalarda ki yabancı para mevduatları giderek artıyor. TL'den döviz ve altına kaçış, TL'deki değer kaybının temel nedenlerinden oldu. Bunun sebebi ise Türk Lirasına olan güvenle alakalı. Peki, bu konunun araba satışları ile ne alakası var? Bu konunun sadece araba satış piyasasıyla değil tüm sektörle alakası var… Çünkü insanlar mevduatlarını fiziksel yatırım yerine, döviz veya altına yatırıyor. Önünde ki süreçte ürettiğini satıp satamayacağından endişe eden fabrikalar üretimde kullanacağı malı stoklarına çekmiyor. Diğer taraftan altın daha fazla kazandırır diye ihtiyaçlarına harcayacağı parayı bankada tutuyor. Erteliyor…

İkinci el araba alacaklara fiyatlar konusunda önemli uyarılar!

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Kredilerin yükselmesi ki Merkez Bankası dövizi frenleyebilmek için kademe kademe faiz artışına gitmeyi sürdürecek. Taşıt kredisi faizlerinin yükselmesi sıfır veya ikinci el araba satışlarını yaklaşık yüzde en az 10-15 etkileyecek. Çünkü 2020 yılı sonu Temmuz ayına kadar araba satışlarının ortalama yüzde 20’si kredi ile alınmış. Ki çok düşük kredi faiz oranları olmasına rağmen. Ama bir diğer taraftan da az önce bahs ettiğimiz etkenlerde otomobil satışlarını ister istemez etkileyecek. Yani ikinci el araba piyasasında yaşanan durgunluk haliyle fiyatları geri çekecektir.

İkinci el araba alacaklara fiyatlar konusunda önemli uyarılar!

SIFIR ARAÇ STOĞU

İkinci el araba fiyatlarını etkileyecek diğer bir konusu ise, sıfır araç stoklarının önümüzdeki 2-3 ay içerisinde yeterli sayıya ulaşması. Artan talep karşısında firmalar, bundan 2 ay öncesinde sipariş verdiler. Hem artan taleplerden dolayı hem düşük faiz oranlarından dolayı. Ama sipariş verdikten sonra hem döviz kuru yükseldi, hem kredi faiz oranları hem de piyasalara bir belirsizlik hakim oldu. Dolayısı ile alıcısına iki ay randevu veren sıfır araç bayileri bu kez ellerinde ki stokları eritemeyeceklerinden yakınacaklar. Bu seferde mecburi bazı indirim kampanyalarına başvuracaklar. Haliyle buda ikinci el araba fiyatlarını illa ki etkileyecek ’’ dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler