IMF Türkiye 2019 Anlaşması! IMF'den Merkez Bankası'na tam bağımsızlık uyarısı..

Ekonomi Bakanı Berat Albayrak'ın ABD'ye son ziyeretinde IMF yetkilileri ile görüştü iddiaları sonrasında IMF, Türkiye Merkez Bankası'na tam bağımsızlık uyarısı yapması, ''IMF Türkiye 2019 Anlaşması'' sorusunu akla getirdi. Zira ortada herhangi bir anlaşma olmadığı zaman IMF neden Türkiye Merkez Bankasına Tam Bağımsızlık uyarısında bulunsun denildi.. Konu ile ilgili konuşan IMF'nin Avrupa Direktörü Poul Thomsen'den, ''Türkiye'nin önünde bir dizi sorun var. Bunlardan biri, Merkez Bankası'nın uzun vadeli düşünerek değişen koşullara göre sürekli değerlendirme yapacak ve politikaları sıkılaştıracak şekilde tam bağımsızlığa ihtiyaç duyması'' şeklinde açıklama geldi..

EKONOMİ 15.04.2019, 13:01
IMF Türkiye 2019 Anlaşması! IMF'den Merkez Bankası'na tam bağımsızlık uyarısı..

IMF Türkiye 2019 Anlaşması tekrara gündeme geldi. Berat Albayrak ile birlikte Merkez Bankası Başkanı, ABD'li yatırımcıları ikna etme amacı ile gittiği ABD'de, yatırımcıları ikna edemediği yönünde bir takım görüşler ortaya atıldı. Albayrak'ın bu görüşmeler sonrasında IMF ile görüştüğü ve ''IMF Türkiye 2019 anlaşması''na yönelik bir sözleşme imzalandığı iddia edildi. Bu iddialar tam gündemden güşmeden IMF'den Türkiye Merkez Bankası'na tam bağımsızlık uyarısı geldi. IMF'in, Merkez Bankası'na direk yaptığı bu uyarı sonrasında yapılan yorumlar arasında ''Eğer anlaşma olmadan IMF hangi hakla neden uyardır'' soruları da yer alıyor.

IMF’nin Avrupa Direktörü Poul Thomsen, Türkiye’nin öncelikli ihtiyaçlarından birinin Merkez Bankası’nın tam bağımsız bir şekilde çalışması olduğunu söyledi.

Washington’daki IMF Bahar Toplantıları sırasında Amerikan haber kuruluşu CNBC’ye konuşan Thomsen, “Türkiye’nin önünde bir dizi sorun var ve bunlardan biri, Merkez Bankası’nın uzun vadeli düşünerek değişen koşullara göre sürekli değerlendirme yapacak ve politikaları sıkılaştıracak şekilde tam bağımsızlığa ihtiyaç duyması” dedi.

IMF’nin Avrupa Direktörü, “Son altı-yedi ayda gördüğümüz faiz artışlarını memnuniyetle karşılıyoruz fakat Türkiye’nin Merkez Bankası’nın, para politikaları, bütçe politikası ve daha fazla şeffaflık konularında tam bağımsız şekilde çalışmasına izin verilmesi önemli” diye konuştu.

Thomsen, Türkiye ile IMF arasında görüşmeler yapıldığını iddialarını da yalanlayarak, “Türkiye ile IMF arasında bir program için hiçbir görüşme yapılmıyor” dedi. (Gazete Duvar)

Yorumlar (0)