İngiliz Uzmandan Flaş Dolar İddiası! 2018 Sonunda Dolar 5.18 TL Olacak

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar devam ederken konuya dair bir yorumda yurt dışından geldi. İngiliz bankası Barclays ve Societe Generale analisti Jason Daw, 2018 yılı sonunda dolar kurunun ne olacağına tahminlerde bulundu. Yapılan yorumlarda 2018 yılında dolar 5.18 TL civarında olacak.

EKONOMİ 14.07.2018, 23:10 14.07.2018, 23:40
İngiliz Uzmandan Flaş Dolar İddiası! 2018 Sonunda Dolar 5.18 TL Olacak

24 Haziran seçimleri öncesi dolar kuru hareketlenmeye başlamış ve yükselişe geçmişti. Zaman zaman durgun seyreden dolar kuru zaman zaman hareketlenmişti. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yeniden sakin bir seyirde izleyen kur yeni kabinenin açıklanmasının ardından tekrar bir yükseliş eğilimine geçmiş ve 4.98 bandına kadar yükselmişti. 

Dolar kurunda yaşanan bu yükselişe bir yorumda İngiliz analist Jason Daw'dan geldi. Mynet'te yer alan habere göre, Daw dolar kuruna ilişkin açıklamalarında yıl sonuna işaret ederken doların yıl sonunda 5.10, 5.18 seviyelerinde olacağını söyledi. 

DOLAR YIL SONUNDA 5.18 TL OLACAK İDDİASI

İngiliz bankası Barclays ve Societe Generale analisti Jason Daw dolar kuruna ilişkin müşterilerine yönelik yapmış olduğu değerlendirmelerinde Türk Lirasının Dolar karşısındaki durumuna kötümser olarak baktıklarını belirtti. Buna neden olarak ise “zayıf temeller, siyasi riskler ve EM para birimlerinin 2018’in ikinci yarısında zayıflayacağı beklentisiyle” nedenlerini gösteren analist Jason Daw, yıl sonunda doların TL karşısında yaklaşık yüzde 9'luk bir değer daha kazanacağını iddia etti. Bu değerlendirmelere göre yıl sonunda dolar 5.18 TL seviyelerinde olacak. 

Daw yorumlarına 2019 yılı içinde de devam ederek kötümser bakış açısını yineledi. Doların 2019 yılının ortasında 5.5 TL seviyelerinde olmasını beklediklerini ifade eden Jason Daw, “Yatırımcılar bakan atamaları sonrası TRY kısa pozisyonuna geçmeyi değerlendirmeli. Bunu yapmanın bir yolu ZAR/TRY’de uzun pozisyona geçmek. Rand, lirada kısa pozisyona geçmenin yaratacağı negatif carry etkisini azaltacak bir araç olabilir.'' açıklamalarında bulundu. 

Kamupersoneli.net - ANKARA


 

Yorumlar (0)