İpek Yolu Canlanıyor! Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Seferleri Başlıyor

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ın ortaklaşa hayata geçirdiği, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinde sona gelindi. Üç ülke kesintisiz seferler için gün sayıyor...

EKONOMİ 07.10.2017, 15:03 07.10.2017, 21:52
İpek Yolu Canlanıyor! Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Seferleri Başlıyor

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ın ortaklaşa hayata geçirdiği projenin sonuna artık gelindi.

Test Sürüşleri Tamamlandı

Geçtiğimiz ay Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinde üç ülke uluslararası seferlerde test sürüşleri gerçekleştirdi. Projenin gerçekleşmesiyle birlikte İpek Yolu'nun yeniden canlanacağı belirtiliyor.

Gerçekleştirilen proje kapsamında, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den kalkacak olan tren, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'ten geçerek Kars'a kesintisiz sefer yapabilecek.

Bu sefer sırasında üzerinde yolcu ve yük taşıyabilecek. Kars'tan Bakü'ye kadar tek hat üzerinden yapılacak seferler, Bakü'den sonra hem Kazakistan'a hem de Türkmenistan üzerinden ikinci bir hat ile Çin'e kadar uzanabilecek.

Türkiye'ye Maliyeti 600 Milyon Dolar

Projenin gerçekleşmesi ile birlikte 76 km'lik demiryolunun Türkiye'ye maliyeti ise 600 milyon dolar olarak belirtildi.

Seferlerin başlaması ile birlikte, ilk aşamada 1 milyon yolcu 6,5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

12-15 Günde Çin Seferi

Çin'den Avrupa'ya gerçekleştirilen yük taşıma süresi 45-62 arasında bir zaman diliminden, gerçekleştirilecek proje ile birlikte 12-15 gün arasına çekilecek. Gerçekleşecek her seferde Türkiye'nin kasasına milyarca Türk Lirası girecek.

Avrupa'dan Çin'e düzenlenecek seferlerde trenlerin her Türkiye'ye girişlerinde para ödemesi yapacaklar. Yapılacak bu ödemelerle birlikte Türkiye'nin kasasına senede 1 milyar dolar girmesi planlanıyor.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)