İş Başvurusunda Referans ve Ön Yazı Ne Demek?

İş başvurusunda bulunurken işe alınmanızı sağlayacak en önemli iki etken bu başvuruya ekleyeceğiniz ön yazı ve başvuruda göstereceğiniz referanslardır. Peki, iş başvurusunda ön yazı ve referans ne demek?

EKONOMİ 20.09.2017, 11:25 20.09.2017, 11:26
İş Başvurusunda Referans ve Ön Yazı Ne Demek?

İş Başvurusunda Ön Yazı Ne Demek?

Günümüzde artık iş başvurularını büyük bir bölümü internet üzerinden yapılmakta olup bu başvurulara bir ön yazı eklenmesi istenmektedir. İş başvurusunda ön yazı kişinin kariyer geçmişinin özetini yaptığı yer olarak kabul edilir. Ön yazı sayesinde özgeçmişinizi okuyacak olan kişinin sizin hakkınızda hızlı bir ön izlenim oluşturmasını sağlarsınız.

Bu nedenle başvuruda bulunurken mutlaka pozisyona olan uygunluğunuzu vurgulayacak özelliklerinizi öne çıkarmanız gerekir. Hazırlayacağınız içerik kadar iş başvurusunda ön yazı başlığı da büyük önem taşımaktadır. Başlık ilanı okuyacak olan insan kaynakları departmanı yetkiisinin dikkatini çekecek kadar iddialı olmalıdır. Bu alanda pozisyonda aranılan özellikler arasından sahip olduklarını vurgulamalı, işe olan isteğinizi ve ilginizi gözler önüne sermelisiniz. 

İş Başvurusunda Referans Ne Demek?

İş başvurusunda işi almanızı sağlayan önemli etkenlerden biride sağlam referanslar göstermektir. Örneğin Akbank iş başvurusu için kişinin daha önce İş Bankası bünyesinde kariyer yapması yani benzer güçlü bir bankada çalışması ve bu bankadan yüksek yetkili birisini kendisine kefil göstermesi işi büyük oranda almasını sağlayacaktır.

Şirketler için referans sizin güvenirliğinizin sınandığı ilk ve en önemli aşamadır. Yüksek kademede yer alan birini referans göstermek her zaman daha etkili sonuç verecektir. Yine bu kişiden sizin hakkınızda övgü dolu sözler içeren bir referans mektubu almanız da işe alımlarda sizi birkaç basamak öne çıkaracak sihirli bir dokunuş etkisi gösterecektir. 

Yorumlar (0)