İş bulana 507 TL Devlet Desteği

Hükümetin işsizlikle mücadele kapsamında başlattığı çalışmalardan en çok rağbet görenlerinden birisi de sosyal yardım alan vatandaşlara yönelik destek projesi oldu.

EKONOMİ 07.09.2016, 11:20 07.09.2016, 11:18
İş bulana 507 TL Devlet Desteği
Sosyal yardım alan vatandaşlardan iş arayanlara 100 TL, kişinin işe başlaması halinde 507 liralık aylık destek devlet tarafından karşılanıyor. İşte detaylar...  

Hükümetin işsizlikle mücadele kapsamında yaptığı çalışmalar devam ederken, aslında vatandaş tarafından az bilinen bir uygulama da kısa zaman önce tekrar gündeme geldi. Bilindiği gibi kısa zaman önce meclisten geçerek yasalaşan kanuna göre , sosyal yardım alan vatandaşlar arasından iş aradığını belirtenler ve bunu belgeleyenlere 100 TL, herhangi bir iş yerinde istihdam edilenlere ise 507 TL istihdam yardımı veriliyor.  Sosyal yardım alan bir kişinin iş görüşmelerine gitmesi bazen külfet haline gelebiliyor, hali hazırda maddi durumu kötü olan kişiden talep edilen sağlık raporu, fotoğraf vb gibi giderler vatandaşın canını sıkabiliyor.

Bu tür sıkıntıların rırtadan kaldırılması için yapılan düzenlemeyle birlikte sosyal yardım alanlardan iş arayanlara 1 sene içerisinde en fazla 3 kere olma şartıyla 40 ile 100 TL arası yardım veriliyor, söz konusu kişinin işe başlaması halinde yılda bir kereye mahsus olma şartıyla brüt asgari ücretin 1/3'ü kadar para desteği sağlanıyor. Bu sene için söz konusu rakam 507 Türk Lirası.  

Sosyal yardım alan kişilerin en merak ettiği konulardan birisi de desteklerin kesilip kesilmeyeceği. Bu konuda da yapılan düzenlemeyle ilgili kişiye sağlanan eğitim, gıda, kömür gibi yardımların desteği kesilmiyor. Türkiye'de sosyal yardım alan 3 milyon aile bulunuyor, geçtiğimiz yıl bu ailelere toplam 25 milyar 628 milyon liralık sosyal yardım yapıldı.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA
Yorumlar (7)
Berk 3 yıl önce
Bu yardım şu an işsiz olan herkese verilmeli. Geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olanlar bu yardımı alamıyor bildiğim kadarıyla. Ailemizle yaşıyoruz diye hiçbir sosyal imkandan faydalanamıyoruz anne babamız cebimize para koyuyor sanıyor devletimiz. , bu kadar üniversite mezunu işsiz genç var hükümet bunu da düşünmeli.
SAÇMALIK 3 yıl önce
BU ÜLKEDE NEDEN BİRÇOK ŞEY FORMALİTE ADAMI OLANLAR CUKKA İNDİRİYOR CEBE YAZIK
fatime 3 yıl önce
Bu desteği alabilmek için nereye başvurmak gerekiyor
ssss 3 yıl önce
Arkadaş 2 yıldır askerden geleli oldu iş arıyoruz hala para veriyorlarmış ya yeşilkartımı adres değşikliğindne dolayı iptal oldu sonra yeniden ameliyata girmeden once gidip aktifleştirip oyle ameliyat oldum, para veriyorlarmış.... Arkadaş insanı zorla küfrettirecekler...
Hasan 3 yıl önce
Kaymakamlık yanmı alıyoruz cvp verin
Raziye 2 yıl önce
Bu yardım içindeyse baş vurmanız gerekiyor acaba.
Hüseyin 1 yıl önce
Yukarıda yazılan konuyla alakalı işkur a başvurdum devlet ne iş arayana nede iş bulana yardım falan yapmiyormuş