İşçiler Dikkat ! Hesaplara 7 Bin 538 TL Yatırılacak

İşçiler Dikkat ! Hesaplara 7 Bin 538 TL Yatırılacak

Kamu işçilerini yakından ilgilendiren çok önemli bir haber geldi. Tediye olarak bilinen ikramiye ödemeleri Aralık ayında hesaplara yatırılacak. Bu bağlamda 13 Aralık 2019 tarihinde işçilere 7 bin 538 TL ödeme yapılacak.

Taşerondan kadroya geçenler de dahil olmak üzere kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye yani ikramiye ödemesi yapılıyor. İşçilere ilk üç taksit ödemesi yapıldı. Bu bağlamda 13 Aralık 2019 tarihinde son taksit ödemesi yapılacak. Bunun yanı sıra maden işçilerine de ilave tediyenin tamamı 23 Aralık 2019 tarihinde ödenecek.

SON TAKSİT 13 ARALIK'TA ÖDENECEK

6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alındı. Taşerondan kadroya geçenler de dahil olmak üzere bütün kamu işçilerine ilave tediye ödenir. Yıl içerisinde 52 günlük ilave tediye ödemeleri dört taksitte yapılıyor. Ocak, haziran, ağustos ve aralık aylarında kamu işçilerine 13’er günlük tediye ödemesi yapılıyor. Bu yıl ilave tediyenin 39 günlük ilk üç taksiti ödendi. İlave tediyenin ilk taksiti 30 Ocak, ikinci taksiti 31 Mayıs, üçüncü taksiti ise 9 Ağustos’ta ödendi. Dördüncü taksitler ise 13 Aralık tarihinde ödenecek.

İlave tediye ödemesinin miktarı günlük ücret üzerinden hesaplanıyor. Kural olarak ikramiye ödeleri SGK primine tabi oluyor. Bundan dolayı ilave tediyeden SGK primi kesiliyor. Bundan dolayı ilave tediye ödemesinden yüzde 15 oranında sigorta primi ve ilave tediyenin ödendiği tarihte işçinin bulunduğu vergi dilimine göre gelir vergisi kesintisi yapılıyor.

Kamuda kadroya geçen taşeron işçiler dahil olmak üzere kamuda açlışan tüm işçilere ikramiye ödemeleri yapıldı. Ocak ayında 792 TL ilave tediye alan bekar asgari ücretli, aralıktaki ödemede gelir vergisi kesintisi nedeniyle daha düşük tediye alacak. Bu da 745 TL olarak hesaplanıyor. 13 Aralık’ta ilave tediyenin 13 günlük son taksidi ödenecek.

Takvim'den Okan Güray Bülbül'ün aktardıklarına göre maden işçilerine ilave tediyenin tamamı 23 Aralık’ta ödenecek. Yani maden işçileri yılsonunda 52 günlük ilave tediyenin tamamını tek seferde alacak. İlave tediye ödemesinin miktarı günlük ücret üzerinden hesaplanıyor. İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, aynî yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmıyor. İlave tediye ödemeleri kural olarak SGK primine tabi, yani SGK primi kesilmesi gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler