İşini Kaybedenlere 1422 TL Maaş Bağlanacak! Kimler Faydalanabilir?

Yaklaşık olarak 2 milyon kişiyi yakından ilgilendiren düzenleme 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren başlayacak. Ödemelerden kimler yararlanabilecek? Kimler başvuru yapabilecek? İşte merak edilen tüm detaylar sitemizde...

EKONOMİ 21.07.2018, 09:20
İşini Kaybedenlere 1422 TL Maaş Bağlanacak! Kimler Faydalanabilir?

Esnafların iflas etmesi, işyerlerini kapatmaları durumunda veya sakatlanarak çalışamayacak hale gelmesi durumunda işsizlik maaşı ödenmesi öngören esnaflara ayrıca vefat etmesi durumunda ise toplu para verilmesine imkân sağlanıyor.

Esnaf Ahilik Sandığı için geri sayım devam ederken yaklaşık olarak 2 milyon esnafı barındıracak düzenleme 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe sokulacak.

Söz konusu sistemin hayata geçirilmesiyle beraber esnafların kazançlarının yüzde ikisi oranında her ay prim ödemesi gerçekleştirilecek.

Ayrıca bu primlere ek olarak her ay içerisinde yüzde bir oranında ödeme devlet tarafından karşılanacak. Meclis'te 2017 yılında kabul edilmiş olan bu uygulama esnafların talepleri neticesinde 1 Ocak 2020 tarihine çekilmişti.

Şuanda altyapı çalışmaları devam eden sistem 1 Ocak 2020 tarihinde devreye sokulacak. Ayrıca zor durumda kalan esnaflara destek verilecek.

Bu yürürlük ile beraber meslek odalarına kayıtlı olan esnafların tamamı sistem kendiliğinden katılmış olarak belirtilecek.

Prim toplama görevi ise SGK tarafından karşılanacak. Toplanan söz konusu primler her ayın 15'inde Esnaf Ahilik Sandığı'na aktarılacak. Sandığın bütün mevcut hesapları Sayıştay tarafından bizzat denetim altında olacak.

Primleri düzenli olarak ödemiş olan esnaflar işini kaybettiği durumda ödediği prim miktarı ve prim süresi dikkate alınarak Esnaf Ahilik Sandığı'ndan 6 ay ile 10 ay arasında değişen sürelerle düzenli olarak işsizlik maaşı verilecek.

Ayrıca maaş tutarları ödenmiş olan prim miktarı üzerinden hesaplanarak belirlenecek aylıklar ise 711 TL'den başlayarak, bin 422 TL'ye kadar çıkabilecek.

Esnafın vefat etmesi durumunda ise ailesine prim süresi ve miktarı kadar toplu para ödemesi yapılacak.

İflasını ilan eden ya da iş yerini kapatan esnaf bir ay içinde Esnaf Ahilik Sandığı'na bildirimde bulunacak. Bu bildirimin ardından prim miktarı ve süresi dikkate alınarak esnafa işsizlik maaşı ödemesi yapılacak. Son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemesi yapan esnafa 6 ay, en az 900 gün prim ödemesi yapan esnafa 8 ay, en az bin 80 gün prim ödemesi yapan esnafa da 10 ay süreyle işsizlik maaşı verilecek.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)