İŞKUR ile 430 Bin Kişi İş Sahibi Oldu

İŞKUR, bu senenin ocak-haziran döneminde 430 bin kişiyi kamu ve özel sektörde istihdam etti. İşsiz sayısının 3 milyon, işsizlik oranının ise %10 civarında olduğu ülkemizde, İŞKUR hem işsizlik hem de niteliksiz iş gücü ile mücadelesine devam ediyor.

EKONOMİ 07.07.2016, 11:30 07.07.2016, 11:33
İŞKUR ile 430 Bin Kişi İş Sahibi Oldu
  İŞKUR, bu yılın ocak-haziran döneminde yaklaşık 430 bin kişiyi kamu ve özel sektörde iş sahibi yaptı.

İşsiz sayısının 3 milyon, işsizlik oranınının da yüzde 10,1 olduğu Türkiye'de, İŞKUR hem işsizlikle hem de niteliksiz iş gücüyle mücadele ediyor.

Düzenlediği mesleki eğitim kursları, işbaşı ve girişimcilik eğitim programlarının da katkısıyla 2015'de kayıtlı 2 milyon 128 bin kayıtlı işsizden yaklaşık 890 binini işe yerleştiren kurum, kurs ve eğitim programlarını aralıksız sürdürüyor.

Bu yılın ocak-haziran döneminde yaklaşık 430 bin kişinin kamu ve özel sektördeki çeşitli iş yerlerinde istihdamına aracılık eden İŞKUR, bu rakamla yıl sonunda 1 milyon kişiyi işe yerleştirme hedefine bir adım daha yaklaştı.

- İstihdamda aslan payı özel sektörün

Kurum tarafından işe yerleştirilenlerin yaklaşık 427 bini özel sektörde çalışmaya başlarken, sadece 3 bin kadarı kamudaki çeşitli kurum ve kuruluşlarda istihdam edildi.

Geçen yıl kayıtlı 2 milyon 128 bin kayıtlı işsizden yaklaşık 890 binini işe yerleştirerek yüzde 41,8'lik işe yerleştirme oranını yakalayan kurum, bu yıl 1 milyon kişinin istihdamına aracılık ederek, işe yerleştirilenlerin kayıtlı işsizlere oranını yüzde 50'ye yükseltmek istiyor.

- İstihdamda engelliler unutulmadı

İşsizlilerin yanı sıra, engelliler gibi iş gücü piyasasında dezavantajlı kesimlerin mesleki eğitimine ve rehabilitasyonuna yönelik önemli projeler ve politikalar da yürüten İŞKUR, bu yılın ilk altı aylık döneminde yaklaşık 7 bin 500 engelliyi iş sahibi yaptı. 

Engellilerin kendi iş yerlerini kurmaları için 36 bin liraya kadar destek programını da yürüten kurum, geçen yıl 419 engellinin bu destekten yararlanmasını sağladı.

AA
Kamupersoneli.net
Yorumlar (1)
ahmet 3 yıl önce
İş kur 430 bin istihdam oldu diyorsunuz.peki is kur yüzünden kac kisi isssiz kaldimi bikiyormusunuz?
Asgari ücret 1300 tl oldugundan beri binlerce kissi issiz kaldi bunu niye yazmiyorsuniz?calistigim özel hastahanede sözleşmeli olarak calisiyordum iş kur hastahaneye 30 işçi verdi ve hastahanede sözleşmeli personeli işten çıkardı.iş kururun bu ülkeye faydalı olduğunu dusunmuyorum...