İŞKUR işsizlik maaşı başvuru istatistiklerini gizliyor! İşsizlik maaşı başvurusu rekor kırıyor!

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) 4 aydır işsizlik maaşı başvuru istatistiklerini gizliyor! İşsizlik maaşı başvurusu yapanların sayısı her gün yeni bir rekor kırarken İŞKUR, en son şubat ayı istatistiklerini önce yayınlayıp daha sonra web sitesinden kaldırdı. İŞKUR daha sonra yayınladığı şubat ve mart ayı bülten ve istatistiklerinin içinden hem işsizlik ödeneği başvurularını hem de ödenen kişi sayısı ve ödeme miktarını çıkardı. Türkiyenin tek resmi iş bulma kurumu olan İŞKUR'un, işsizlik maaşı başvuru istatistiklerini ve işsizlik ödeneği başvurularını seçimden önce gizlemesi dikkatlerden kaçmadı... PEKİ İŞKUR tarafından belirtilen işsizlik maaşı rakamları nedir? Türkiyede kaç kişi işsizlik maaşı baaşvurusunda bulundu? Gerçek işsizlik rakamı nedir? İşte yanıtı..

EKONOMİ 10.05.2019, 12:33
İŞKUR işsizlik maaşı başvuru istatistiklerini gizliyor! İşsizlik maaşı başvurusu rekor kırıyor!

İŞKUR güncel tarih olarak şu anda 58.829 açık iş ilanları bulunmakta. İŞKUR'un resmi sitesinde yer alan bilgilere göre İŞKUR 2019 yılı içerisinde 470.571 kişiye istihdam sağlamıştır. Yani İŞKUR, 2019 yılı içerisinde aylık ortalama olarak yaklaşık 100 bin işsize, yıllık bazda aldığımızda ise bi rmilyon 200 bin kişeye tekavül etmektedir. Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayınlanan kamu personel alım ilanlarına göre ise 2019 yılı içerisinde yaklaşık 10 binden fazla kişi kamu kurumlarına yerleştirilmiştir. Yapılması planlanan istihdam rakamlarınıda göz önüne aldığımıda ( PTT 55 bin personel alımı, Orman Bakanlığı 5 bin personel alımı, 1640 uzman erbaş alımı...) 2019 yılı içerisinde 100 binden fazla kişiye itihdam sağlamayı hedeflenmektedir. 

İSTİHDAM HEDEFLERİ TUTMUYOR

İŞKUR ve DPB tarafından yapılan açık iş ilanları ve hedeflenen istihdam rakamlarını bir araya getirip, Bakan Albayrak'ın ''2 milyon 500 istihdam'' hedefi ile kıyasladığımız zaman, verilen hedeften çok uzakta kaldığımızı görmekteyiz. Zira hükümetin yeni iş istihdam yaratacağına dair henüz atılmış bir adım bulunmamamktadır. Ne bir temeli atılma töreni oldu, ne bir fabrikanın açılışı ile ilgili bir açıklama.. Milyonlarca insan, 2019 yılı içerisinde 2.5 milyon kişiye istihdam yaratılacak yeni fabrikaların, üretim yerlerinin açılmasını umut etmektedir. 

İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU SAYISINI GİZLİYOR

Hergün yüzlerce işsiz, İŞKUR şubelerinden işsizlik maaşı başvurusu için sıraya girmekte. Ama İŞKUR yöneticileri, ) 4 aydır işsizlik maaşı başvuru istatistiklerini gizliyor! İşsizlik maaşı başvurusu yapanların sayısı her gün yeni bir rekor kırarken İŞKUR, en son şubat ayı istatistiklerini önce yayınlayıp daha sonra web sitesinden kaldırdı. İŞKUR daha sonra yayınladığı şubat ve mart ayı bülten ve istatistiklerinin içinden hem işsizlik ödeneği başvurularını hem de ödenen kişi sayısı ve ödeme miktarını çıkardı. Böylece İŞKUR, Türkiye İstatistik Kurumu'nun işsizlik rakamlarına baz teşkil eden öncü rakamları da kamuoyundan gizlemiş oluyor. Çünkü her ay yapılan işsizlik maaşı başvuruları, aynı zamanda o ay ne kadar kişinin işsiz kaldığını gösteriyor.

İŞSİZ SAYISI HIZLA ARTIYOR

İŞKUR, şubat ve mart aylarında sadece kayıtlı işsiz sayısını yayınladı. Nisan ve mayıs ayları için ise henüz ortada ne bülten var, ne de istatistik. İŞKUR'un rakamları, kayıtlı işsiz sayısında Aralık 2018'den bu yana büyük bir artış olduğunu gösteriyor. Aralık 2018'de 3.509.603 olan kayıtlı işsiz sayısının ocak ayında 3.775.660, şubat ayında 3.953.325, mart ayında da 4.048.050'ye çıktığını gösteriyor. Artan işsizlik nedeniyle maaş başvurularında da büyük bir artış gözleniyor. İŞKUR, Aralık 2018'de 577 bin 54 kişiye 543 milyon lira işsizlik maaşı ödendiğini açıklarken, en son istatistik yayınladığı Ocak 2019'da 653 bin 925 kişiye 646 milyon lira maaş ödendiğini açıklamıştı. Şubat ayında yayınlayıp daha sonra kaldırdığı rakamlara göre ise 676 bin 725 kişiye 673.3 milyon lira işsizlik maaşı ödemesi yapıldı. Uzmanlar, işgücü piyasasında iş ve işçi bulmaya aracılık etmesinin yanı sıra aktif ve pasif işgücü politikalarını uygulamakla yükümlü olan İŞKUR'un istatistikleri gizlemesinin hem kurumun güvenilirliğinin hem de işçilerin maaşlarından kesilerek oluşturulan İşsizlik Fonu'nun yönetiminin sorgulanmasına yol açacağına dikkat çekiyor.

Yorumlar (0)