İŞKUR'un Günlük 75 TL Cep Harçlığı Projesinden Kimler Yararlanabilir?

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından işsiz gençlere yönelik çeşitli projeler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi ise günlük 75 TL cep harçlığıdır. Peki günlük 75 TL cep harçlığı projesinden kimler yararlanabilir? Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 07.09.2018, 19:14
İŞKUR'un Günlük 75 TL Cep Harçlığı Projesinden Kimler Yararlanabilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları doğrultusunda Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü aracılığı ile 2018 yılında işsiz gençlere günlük 75 TL cep harçlığı verilecek. Bu uygulama İŞKUR üzerinden işsiz gençlerin meslek sahibi olmaları hedefleniyor.

İşsiz gençlerin meslek sahibi olmaları ise İşbaşı Eğitim Programı ''İşbaşı Eğitim Programı'' sayesinde mümkün kılınacak. İşbaşı Eğitim Programları İŞKUR tarafından 18 ile 29 yaş arasında gençlere hitap etmektedir. Bu program kapsamında Kodlama, Yenilenebilir Enerji, Siber Güvenlik ve Bulut Bilişim alanlarında eğitim verilecek.

Bu eğitimlere katılmayı tercih eden gençlere günlük 75 TL cep harçlığı verilecek. Böylelikle gençlerin meslek sahibi olabilmelerinin önü açılacak. 9 aya kadar sürelerde 75 TL tutarında cep harçlığı alacak gençler için başvurular toplanmaya başladı. Peki kişiler günlük 75 TL cep harçlığı uygulamasına nasıl katılacak? Konu ile ilgili olarak detaylarını kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz...

İŞKUR tarafından başlatılan İşbaşı Eğitim Programına katılma şartları belirlendi. İŞKUR tarafından hazırlanan İşbaşı Eğitim Programına 15 yaşından büyük herkes katılabiliyor. Programa katılacak olan kişilerin işsiz ve İŞKUR'a kayıtlı olmaları gerekmektedir. 

KİMLER YARARLANABİLİR?

Öte yandan programa katılmak isteyen kişilerin işverenin bir ve ikinci derece akrabası veya eşi olmayanlar katılabiliyor. Programa katılmak isteyen vatandaşların emekli de olmaması gerekiyor.

81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman İşbaşı Eğitim Programlarına başvuru yapılabilecek. Ayrıca Siber Güvenlik, Yenilenebilir Enerji, Bulut Bilişim ve Kodlama meslek alanlarında işbaşı eğitim programı 9 ay sürecek. Bu süre içinde gençlere günlük 75 TL cep harçlığı verilecek. 

Konu ile ilgili olarak bazı bilişim firmaları İŞKUR ilanıyla bulut bilişim alanında eğitimler için başvuru toplamaya başladı.

Normalde İŞKUR tarafından gerçekleştirilen programlara katılan kişilere 54 TL veriliyordu. Ancak bu kişiler öğrenciyse 40.5 TL ödeme yapılıyordu. Ayrıca işsizlik ödeneği alanlarsa günde 27 TL cep harçlığı alıyor. Program kapsamında bu kişilere cep harçlığının yanı sıra iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primiyle, genel sağlık sigortası primi ödeniyor.

Programa katılacak kişilerde bazı şartlar aranmaktadır. İŞKUR tarafından belirlenen şartlar arasında "programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak" ifadeleri bulunuyor.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (4)
Fatma 1 yıl önce
Bn uzun zamandir is sizim egitim programlarina katilmak istiyorum. Nasil basvurabilirim.
Balikesir 1 yıl önce
Is varda çalışacak insanlar yok
Calisanlarin sucu ne .75 tl çalışmadan hak etmeden alanlara hak olacakmis acaba o para ... düşündürücü!
Ayse 1 yıl önce
Kamu hizmeti yapan suan basvurabilir mi.
şermin bahçeci 1 yıl önce
öğrencilerde baş vurabilirmi