İşsiz Kalan Vatandaşlara 2 Bin 30 TL Nasıl Verilecek? İşte Detaylar...

İşsiz kalan vatandaşların yüzünü güldürecek bir gelişme meydana geldi. Konu ile ilgili olarak işsiz kalan vatandaşlara Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü aracılığı ile 2 bin 30 TL ödeme yapılacak. Peki bu ödemeler nasıl yapılacak? Başvurular nasıl yapılacak? İşte detaylar...

EKONOMİ 21.02.2019, 10:47 Batuhan
İşsiz Kalan Vatandaşlara 2 Bin 30 TL Nasıl Verilecek? İşte Detaylar...

İşten çıkarılan kişiler ile ilgili olarak Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü üzerinden bağlanan işsizlik maaşı hakkında yeni gelişmeler meydana geldi.  

2 BİN 30 TL ÖDEME YAPILACAK

Asgari ücrete bağlı olanların işsizlik maaşlarında artış meydana geldi. Buna göre işsiz kalan vatandaşlar maaşları üzerinden hesaplanarak netlik kazanan işsizlik maaşlarını İŞKUR' a başvuru yaparak alabiliyorlar. Ayırca asgari ücretteki maaş artışı işsizlik maaşı oranında da artışa vesile oldu. 

Bilindiği gibi işsizlik maaşı ile ilgili olarak aranan şartlarda 120 gün sınırı bulunuyordu. 120 gün sınırı bazı mağduriyetlerin oluşmasına ve işten çıkarılan kişilerin işsizlik maaşı alamamasına yol açıyordu. Bu bağlamda önemli bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme kapsamında işsizlik maaşından bu şartların kaldırılmasıyla beraber de asgari ücret tutarında bir artış gerçekleşti. İşsizlik maaşı için işyerinden kendi isteği dışında işinden çıkarılanlar başvuru yapabileceklerdir. İşsizlik maaşı için sigortalı olarak bir işte çalışmış ve işten çıkarılmış olması gerekmektedir. Sigorta primleri yatırılmış kişiler, işsizlik maaşından yaralanabilirler. 

İşsizlik maaşında yaşanan artış kapsamında işsizlik maaşı 2 bin 30 TL olarak uygulanmaya başlandı. Konu ile ilgili olarak bu maaşlar, kişilerin çalışırken aldıkları ücrete göre artış gösterebiliyor.

Yorumlar (0)