İşsiz Kalan Vatandaşlara Mağdur Olmamaları İçin Aylık 1611 TL'ye Varan Maaş Veriliyor

Devletin işsiz kalan vatandaşlara sağladığı ve aylık 1611 TL'ye kadar varabilen işsizlik maaşını almak için neler yapılmalı? Kamupersoneli.net olarak siz okuyucularımıza işsiz vatandaşlara sağlanan bu desteğe dair detayları aktarıyoruz.

EKONOMİ 23.10.2018, 20:10
İşsiz Kalan Vatandaşlara Mağdur Olmamaları İçin Aylık 1611 TL'ye Varan Maaş Veriliyor

Bilindiği üzere devlet Sosyal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere çok sayıda kamu kurumu ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı aracılığıyla bazı durumlarda bulunan vatandaşlara maddi destekler sağlıyor.

Devlet tarafından sağlanan bu destekler vatandaşların durumlarına, çalışıp çalışmıyor olmalarına, yaşlılıklarına ve hasta olup olmamalarına göre değişiyor. 

Devlet'in vatandaşlara sağladığı bu desteklerden birisi de işsizlik maaşı. İşsiz kalan vatandaşlara sağlanan ve 805 TL ile 1611 TL arasında değişen bu desteğe dair detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

DEVLET TARAFINDAN SAĞLANAN İŞSİZLİK MAAŞI

Devlet işini kaybetmiş, işi olmayan vatandaşlara mağdur olmamaları adına sağladığı işsizlik maaşını alabilmek için bazı koşullar bulunuyor. Bu koşulları sağlamayan vatandaşlara ise bu destek verilmiyor. Peki bu durumlar altında İşsizlik maaşından kimler faydalanabilir? İşsizlik maaşı için adaylardan talep edilen koşullar neler, başvurular nasıl yapılır? İşte bilinmesi gerekenler. 

İşsizlik maaşı için başvuruda bulunacak vatandaşlardan sağlanması istenilen ilk koşul kendi istekleri dışında işten çıkarılmış olmaları. Bu şarta göre çalışanın işveren tarafından işine son verilmesi, iş yerinin iflas etmesi gibi kendi elinde olmayan durumlardan dolayı işinden ayrılmış olması gerekiyor. BU şartın dışında işsizlik maaşı için vatandaşların son üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigorta primlerinin ödemiş olmaları gerekiyor. İşten ayrılma ve prim şartını sağlayan vatandaşlarda son olarak ise değiştirilmesi gündemde olan ve iş yerinden ayrılmadan önce 120 prim ödemesi yapmış olunması şartını da sağlamaları isteniyor.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURULARI

İşsizlik maaşı için mevzuatta yer alan başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlara 805 TL ile 1611 TL arasında bir maaş başlanıyor. İşsizlik maaşına başvuruda bulunacak olan vatandaşlar başvurularını İŞKUR'a yapacaklar. İŞKUR'un internet sayfası yada e-Devlet üzerinden yapılabilecek olan başvurular ayrıca İŞKUR Müdürlükleri aracılığıyla şahsen de yapılabilir. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)