İşsiz Vatandaşların Mağdur Olmaması İçin Devlet 1611 TL'ye Varan Maaş Bağlıyor

Çalışmayan vatandaşların mağdur olmamaları adına devlet vatandaşlara çeşitli miktarlarda maaş bağlıyor. Peki devlet tarafından sağlanan bu maaşı almak için neler yapmak gerekiyor? 2018 yılı işsizlik maaşı ile ilgili detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

İşsiz Vatandaşların Mağdur Olmaması İçin Devlet 1611 TL'ye Varan Maaş Bağlıyor

Devlet farklı durumlarda bulunan çok sayıda vatandaşlara bazı başvuru koşulları ile yada hiç koşul olmadan maddi destekler sağlıyor. 

Devlet tarafından sağlanan bu maddi desteklerden bir tanesi de işsiz olan vatandaşların iş bulmaları için geçecek olan sürede mağdur olmamaları adına sağlanan işsizlik maaşı. Peki devletin sağladığı işsizlik maaşını almak için neler yapmalı? İşte bilinmesi gereken hususlar. 

DEVLETTEN İŞSİZ VATANDAŞLARA 1611 TL'YE VARAN MAAŞ

Devlet tarafından sağlanan maddi destekleri siz okuyucularımıza belirli aralıklarla aktarıyoruz. Kamupersoneli.net olarak bu haberimizde de siz okuyucularımıza işsizlik maaşı ile ilgili ayrıntıları derledik. Bu kapsamda işsizlik maaşı almak isteyenlerin sağlamaları gereken şartlar şöyle. İşsizlik maaşı almak için öncelikle vatandaşların kendi rızaları dışında işten ayrılmış olmaları isteniyor. 

Buna göre işsizlik maaşına kendi rızaları dışında işten çıkarılanlar, işyerinin iflas etmesi gibi işçiye bağlı olmayan durumlardan dolayı işsiz kalanlara veriliyor. İşsizlik maaşı için sağlanması gereken diğer bir şart ise, son üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigorta primlerinin ödenmiş olması koşulu. Vatandaşların bu koşula ek olarak ayrıca iş yerinden ayrılmadan önce 120 prim ödemesi yapmış olunması şartını da sağlamaları isteniyor. Ancak bu şartta esnetilme yapılacağı duyuruldu. 

İŞSİZLİK MAAŞINI KİM, NASIL VE NE KADAR ALIR?

İşsizlik maaşı için mevzuatta yer alan koşulları sağlayan vatandaşlar başvurularını Türkiye İş Kurumu üzerinden yapacaklar. İki yöntemle gerçekleştirilen başvurular için vatandaşlar, İŞKUR internet sayfası yada e-Devlet üzerinden elektronik olarak yapabilecekleri gibi başvurularını İŞKUR Müdürlüklerine şahsen de yapabilecekler. 

Başvuru koşullarını sağlayıp başvuruda bulunan vatandaşlara işsizlik maaşı ödenir. İşsizlik maaşı çalışanın son dört ayda ki brüt maaşına göre hesaplanır. En az 805 TL olarak ödenen işsizlik maaşı için ise en yüksek tutar 1611 TL.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Merve
Merve - 10 ay Önce

İs yeri ben istifa etmediğim halde işten çıkarttı ve sgkda istifa olarak görünüyor işverenlerin hepsinin Allah belasını versin.

Memduh
Memduh - 10 ay Önce

İstifa etmediğiniz halde sisteme istifa yazdilarsa iş yerinize gidip bunu duzeltmelerini aksi halde çalışma bakanlığı ve iskura şikayet edeceğinizi söyleyin

HACIÖMER ŞİRİN
HACIÖMER ŞİRİN - 10 ay Önce

Benim çalıştığım iş yeri iş fesi verdi toplamda 572 gün çıkıyor bundan faydalanmak için nereye başvurmak lazım 3 çocuk babası ne yapayım sizlerden haber bekliyorum.tşk derim saygılarımla

hulha
hulha - 10 ay Önce

170 i arayin issizlik maasina hak kazanip kazanamadiginizi sorun ve ilk is iskura ugrayin basvuru icin.isden aytildikdan 10 gun icinde basvuru yapmaniz gerekiyor cunku.Allah yardimciniz olsun

Vatan1453
Vatan1453 - 10 ay Önce

İşkura başvurunuzu yapın

Ayşegül
Ayşegül - 10 ay Önce

Bunun hesabını nasıl verecekler yazık ya bi insanı işsiz bırakınca ellerine ne geçip kimsede Allah korkusu kalmamış

Mustafa koca
Mustafa koca - 10 ay Önce

Suriyeliler yüzünden isten atıldım aylardır issizim

Ferruh
Ferruh - 10 ay Önce

511 günüm var olurmu