İşsizlik Maaşı 2019'da Ne Kadar? İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

İşsizlik Maaşı 2019'da Ne Kadar? İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

İşsizlik rakamları giderek yükselirken vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de işsizlik maaşı oluyor. Vatandaş, işsizlik maaşı hesaplama yapıyor ve ne kadar süre bu maaşta yararlanabileceğini düşünüyor. Yalnızca işten atılanlar değil belli şartlar koşulunda istifa edenlerde işsizlik maaşından yararlanabiliyor. Peki, işsizlik maaşı almak için ne kadar süre çalışmak gerekiyor? İşsizlik maaşı 2019 ne kadar?

İŞKUR'un önemli hizmetlerinden olan işsizlik maaşı işini kaybeden vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. İşsizlik maaşı alabilmek için 600 gün prim ödemek gerekiyor. En düşük asgari ücret brüt asgari ücretin yüzde 40'ı olan 1015 liradır. En yüksek işsizlik maaşı ise 2031 liradır.

İstifa edenler işsizlik maaşına başvurabilir

Sadece işten atılanlar değil belli şartların oluşması durumunda istifa edenler de işsizlik maaşından faydalanabilir. Bu konudaki mevzuat hükmü çok açık. Ortada haklı bir nedeni yokken istifa eden işçiye işsizlik maaşı bağlanmıyor. Haklı fesihle istifa edenler ise haklı olduklarını ispatlarsa işsizlik maaşına başvurabiliyor.

İşsizlik maaşını kimler alabilir?

Eğer işçi-patron arasındaki anlaşmazlık mahkemeye taşınmışsa sonucuna göre yine işsizlik maaşı alınabiliyor. Maaşın ödenmemesi, gerçek ücretin saklanması, mobbing, iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sağlık gerekçeleri, işçinin onayı olmadan fazla mesai yaptırılması, SGK'ya düşük ücretten bildirim gibi konular haklı fesih kapsamına giriyor.

600 gün prim ödemek gerekiyor

İşsizlik maaşı alabilmek için son 3 yıl içinde farklı işyerlerinde de olsa en az 600 gün prim ödemek gerekiyor. Yine işten ayrılmadan önceki 120 gün de eksiksiz prim ödenme şartı aranıyor. Maaşın süresi yatırılan prim gününe göre değişiyor. Buna göre son 3 yılda 600 gün primi olan çalışan 6 ay, 900 gün primi olan 8 ay ve 3 yılın tamamında yani 1080 gün primi olanlar 10 ay işsizlik maaşı alabilir.

İşizlik maaşı ne kadar?

İşsizlik maaşı da çalışırken alınan maaşa göre değişiyor. Yüksek maaş alan çalışanların işsizlik ücreti de yükseliyor. Fakat bunun bir sınırı var. Bu sınır brüt asgari ücretin yüzde 80'i kadar. Yani bugün itibarıyla 2031 lira. En düşük asgari ücret de brüt asgari ücretin yüzde 40'ı olan 1015 lira (vergi dahil) olarak uygulanıyor. Bu paradan sadece damga vergisi kesilebilir.

İşsizlik maaşı alanların Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri İşkur tarafından ödeniyor. Kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları çocukları ve eşleri de devlet destekli sağlık hizmetinden yararlanıyor. Ancak bu süreler emeklilik hesabından sayılmıyor. İşsizlik maaşı alırken iş bulanlar hemen bunu İşkur'a bildirmek zorunda. Bildirmeyen maaşı faiziyle geri öder.

İşsizlik Maaşı 2019'da Ne Kadar? İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

Kimler işşsizlik maaşı alamaz?

Emeklilik nedeniyle yani 15 yıl 3600 gün şartı veya 25 yıl 4500 gün şartıyla işten ayrılanlar işsizlik maaşı alamaz. Askere gitmek için işten ayrılanlar da askere gidene kadarki sürede işsizlik maaşı alabiliyor. İşsizlik maaşının kalan kısmı ise askerden döndükten sonra alınabiliyor. İşsizlik maaşı için 30 gün içinde İşkur'a başvurmak gerekiyor. Geç başvuru durumunda alınacak maaşın süresinden düşülüyor.

İşsizlik maaşı ne kadar?

İşsizlik maaşı süresi gibi alınacak maaşın belirlenmesinde de sigorta primleri belirleyici oluyor. İşsizlik maaşı hesaplaması, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak yapılıyor. Hesaplanan ödenek miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmiyor.

Aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini geçmemektedir

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40'ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80'ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

2019 yılı için aylık işsizlik ödeneği hesabı

Son 4 Aylık Prime Esas Kazançların Aylık Ortalaması Hesaplanan İşsizlik Ödeneği Miktarı Damga Vergisi Ödenecek İşsizlik Ödeneği Miktarı

Son 4 Ay Asgari Ücretle Çalışan 2.558,40 1.023,36 7,77 1.015,59

Son 4 Ay 3.500 TL ile Çalışan 3.500,00 1.400,00 10,63 1.389,37

Son 4 Ay 6.000 TL ile Çalışan 6.000,00 2.046,72 (*) 15,53 2.031,19

Hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80'ini geçemeyeceği için işsize ödenecek aylık işsizlik ödeneği bu şekilde hesaplanmıştır. 2019 yılında brüt asgari ücret 2.558,40 TL'dir.

İşsizlik maaşı ödeneği yapılırken alınması gerekenler 

İşsizlik ödeneği alınan süre içinde;

* ikamet adresinin değişmesi,
* herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alınması,
* yetkili sağlık kuruluşunca istirahatli kılınması,
* silahaltına alınılması,
* yurtdışına çıkılması,
* bir işte çalışmaya başlanması veya
* mahkeme kararıyla işe iade edilmesi,

hallerinde durum 15 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya Alo170'e bildirilmelidir.

İşsizlik ödeneğinden yararlananlar, kendi kusuru ve bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlık nedeniyle yapılan fazla ödemeleri yasal faizi ile birlikte ödemek zorundadır.

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler