İşsizlik Maaşı İçin Başvuranların Sayısı TÜİK'ten Açıklanan İşsizlik Rakamlarını Geçti

Türkiye İş Kurumuna işsizlik maaşı için başvuru yapan kişi sayısı belli oldu. İşsizlik maaşına başvuru yapan kişi sayısı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan işsiz sayısını geride bıraktı. TÜİK'e göre 4 milyon 253 bin işsiz bulunurken İŞKUR'a göre 4 milyon 417 bin işsiz var.

EKONOMİ 18.09.2019, 11:44
İşsizlik Maaşı İçin Başvuranların Sayısı TÜİK'ten Açıklanan İşsizlik Rakamlarını Geçti

İŞKUR'a işsizlik maaşı başvurusu yapanların sayısı TÜİK'in açıkladığı resmi işsizlik rakamlarını geçti. Buna göre İŞKUR'a göre 4 milyon 417 bin işsiz bulunurken TÜİK'e göre 4 milyon 253 bin işsiz bulunuyor.

İŞKUR'DAKİ İŞSİZ SAYISI TÜİK VERİLERİNİ GEÇTİ

Konu ile ilgili olarak Habertürk Gazetesi’nden Rahim Ak’ın aktardıklarına göre İŞKUR’a yapılan işsizlik maaşı başvuruları tarihte ilk kez TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarını geçti.

TÜİK tarafından Haziran döneminde işsiz sayısı 4 milyon 253 bin olarak açıklandı. İŞKUR’a resmi olarak başvuru yaparak ‘işsizim bana maaş bağlayın’ diyenlerin sayısı ise 4 milyon 417 bin oldu. Yani tam 164 bin 814 daha fazla.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından işsizlik rakamlarını anket yoluyla belirleniyor. Ancak vatandaşlar İŞKUR'a resmi olarak başvuru yaparak kendisine işsizlik maaşının bağlanmasını istiyor.

Yorumlar (1)
Labalabalup 4 hafta önce
Kardeşim biz de işsisiz ama işsizlik maaşına basvurmadık emin ol böyle daha 3 5 milyon kişi vardır yani nüfusun yüzde 12 13 işsiz var.