İşsizlik Maaşı Ödemesi PTT Şubelerinden Yapılmaya Başlandı

Türkiye İş Kurumu sosyal medya hesabında yer alan duyuruya göre 2018 Ocak ayı işsizlik maaşı ödemesi PTT şubelerinden yapılmaya başlandı. Peki işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşından kimler faydalanabilir? İşte detaylar.

İşsizlik Maaşı Ödemesi PTT Şubelerinden Yapılmaya Başlandı

Türkiye İş Kurumu'nun sosyal medya adresinden yayımlanan duyuruya göre; 2018 Ocak ayı işsizlik maaşı ödemeleri PTT şubelerinden yapılmaya başlandı. Peki işsizlik maaşından yararlanabilmek için hangi şartları yerine getirmek gerekiyor? İşsizlik maaşı ne kadar ? Tüm detayları sizler için derledik.

İŞKUR resmi sosyal medya hesabı üzerinden bugün yapılan duyuruya göre işsizlik maaşı ödemleri bugünden itibaren başladı. PTT şubeleri üzerinden ödenen işsizlik maaşlarının ödemeleri bugün yapılıyor.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

2018 yılının gelmesiyle beraber yükselen asgari ücret sonrasında gözler işsizlik maaşına çevrildi. Vatandaşların işsiz kalması durumlarında geçiçi olarak hayatlarını devam ettirebilmesine olanak sağlayan işsizlik maaşının 2018 rakamları belli oldu. İşsizlik maaşı nasıl alınır sorusunun çokça sorulduğu şu günlerde tüm detayları paylaşıyoruz. 

İşsizlik maaşı her çalışanın işsiz kalması halinde güvence olarak belirlenmiştir. Son dört aylık brüt maaşlara göre hesaplanan 6,8 ve 10 aylık sürelerde kendi imkanlarınız sayesinde veya İŞKUR tarafından mesleklere uygun iş bulana kadar geçinmeye olanak sağlar ve bu ödemeler işsizlik sigortası fonundan karşılanır. Kendi istek ve kusurlar dışında işini kaybeden sigortalı çalışanlara hükümet tarafından işsizlik maaşlarına el atıldı. Sosyal Güvenlik Kanunu'na göre çalışan herkes hangi meslek grubundan olursa olsun işsizlik maaşından faydalanabillir. Ancak bu belirlenen şartlar karşılığında ödenmektedir. Bunlardan birincisi ise; işten çıkarıldıktan 30 gün içinde İŞKUR'a başvuru yapmak. Gecikmeniz durumunda aylık maaş için talebiniz olmayacaktır. 

Ayrıca 2017 yılında en düşük işsizlik maaşı 659 Türk Lirasından 710 Türk Lirasına çıkmıştı. En yüksek işsizlik maaşı fiyatlarıda 1.318 Türk Lirasından 1421 Türk Lirası olarak artırılmıştı.Ancak ödemeler işinden ayrılmak zorunda kalan çalışanlara ksıa bir süre zarfında ödeme yapılmıştı. 

MAAŞ SÜRESİ NELERE GÖRE HESAPLANIR?

İşsizlik maaşlarının hizmet akdinin feshinden önceki 3 yıla göre sigorta primi belirlemekte. Prim günlerinde artış yaşandıkça maaş süreside artıyor. Bu detaylara göre; 600 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödememiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik primi ödememiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışanlar işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği verilmekte.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

İşsizlik maaşını hafta sonu merkez PTT verirmi

Bl
Bl - 9 ay Önce

Bugun cekilmeyen issizlik parasi sonra ceksek oluyormu

Gölge
Gölge - 9 ay Önce

Soru var lakin cevap yok.

Gölge
Gölge - 9 ay Önce

Yarın alırmıyım

Salman
Salman - 9 ay Önce

İşsizlik maasi yattıktan sonra kaç gün içerisinde cekebikirim 5 in de cekmem sartmi

Nihat
Nihat - 11 ay Önce

İşsizlik maaşı hesaba yattimi

Sakir
Sakir - 6 ay Önce

Issiz masi cumarjesi acik olan ptt alinirmi

Celal demiray
Celal demiray - 6 ay Önce

Ayın 18 de işsizlik maaşımı alabilimiyim