İşsizlik ödemeleri bayram öncesine alınmıştı! İşsizlik Haziran maaşları ne zaman ve ne kadar yatacak?

İşsizlik oranlarında rekor üstüne rekor kırılırken ülkemizdeki birçok insan işsizlik maaşından faydalanıyor. Devlet tarafından yapılacak diğer ödemeler gibi işsizlik maaşları da bayram öncesine çekildi. Peki, Haziran ayı işsizlik maaşları ne zaman yatacak? İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşından faydalanabilmek için ne kadar pirim gününüz olması gerekiyor? İşte tüm detaylar...

EKONOMİ 30.05.2019, 09:53
İşsizlik ödemeleri bayram öncesine alınmıştı! İşsizlik Haziran maaşları ne zaman ve ne kadar yatacak?

'İşsizlik maaşı ne zaman yatacak?' sorusunun yanıtı geçtiğimiz günlerde netleşmişti. İşsizlik oranlarının yükseldiği son dönemlerde işinden yakın zamanda ayrılmış yüz binlerce insan işsizlik maaşlarından faydalanıyor.

Haziran işsizlik maaşları ne zaman yatacak?

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), 5 Haziran’daki işsizlik maaşı ödemelerini Ramazan Bayramı dolayısıyla öne çekti. İşsizlik maaşları 31 Mayıs Cuma günü (yarın) hesaplara yatırılacak. Hak sahiplerine, 1016 lira ile 2031 lira arasında değişen tutarda ödeme yapılacak. İŞKUR nisanda 657 bin kişiye işsizlik maaşı ödemişti. En yüksekten ödeme alana 10 ayda toplamda 20 bin liranın üzerinde ödeme yapılıyor.

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için ne kadar pirim gününüz olması gerekiyor?

Sigortalı olarak çalışanlar kendi istek ve kusurları dışında işten ayrıldıklarında işsizlik maaşı alabiliyorlar. Maaş için işsiz kalmadan önceki 120 gün sigorta priminin ödenmiş olması şart.

Ayrıca, işsiz kalmadan önceki çalışma süresinde 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta primi ödenmiş olmalı.

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Maaşı için işten çıkış belgesiyle ‘30 gün içinde’ İşkur’a başvurmak şart. Başvurlar iskur. gov.tr veya e-Devlet’ten yapılabiliyor.

Yorumlar (0)