İşsizlik Sigortasının Uygulama Süresi Uzatılmasına İlişkin Karar Resmi Gazete'de Yayınlandı

İşsizlik Sigortası Kanunu'nun uzatılmasına ilişkin karar 24 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı. Detaylar haberimizde...

EKONOMİ 24.12.2016, 08:50 24.12.2016, 09:02
İşsizlik Sigortasının Uygulama Süresi Uzatılmasına İlişkin Karar Resmi Gazete'de Yayınlandı
24 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete'de, İşsizlik Sigortası Uygulama Kanunu'nun 15.maddesinin uygulama süresinin uzatılmasına ilişkin karar yayınlandı. 

Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre, İşsizlik Sigortası Uygulama Kanunu'nun geçici 15.maddesinin uygulama süresi 31 Aralık 2017'ye kadar uzatıldı. 

İşsizlik Sigortası Nedir ?

"İşsizlik sigortası; bir işyerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenlere, uğradıkları gelir kayıplarını kısmen de olsa karşılayarak kendilerinin ve aile fertlerinin zor duruma düşmelerini önleyen, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren, Devlet tarafından kurulan zorunlu bir sigorta koludur.

İşçinin sigortalılık durumunun herhangi bir nedenle sona ermesi durumunda; o ana kadar, işçiden ve işverenden kesilmiş bulunan işsizlik sigortası primleri ile Devlet katkı payı iade edilmeyecektir. Bu durum, sigortacılık ilkelerinin bir gereğidir."

Kamupersoneli.net
Yorumlar (0)