banner731

İşszlik Maaşı Ödemelerinin Tarihinde Değişiklik Yapıldı

Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan, bu zamana kadar her ayın sonunda gerçekleştirilen işsizlik maaşı ödemlerinin tarihinde değişiklik yapıldığını açıkladı.

EKONOMİ 11.12.2017, 15:14 11.12.2017, 15:21
İşszlik Maaşı Ödemelerinin Tarihinde Değişiklik Yapıldı

İşsizlik maaşı ödemelerinde tarih değişikliği yapılıyor. Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan, işsizlik maaşı ödemelerinde yapılan değişikliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşsizlik ödeneğinde tarih değişikliği yapıldı. Bu zamana kadar söz konusu ödenek her ayın sonunda gerçekleştiriyordu. Yapılan düzenleme ile birlikte işsizlik ödeneği her ayın 5’inde gerçekleştirilecek.

Her Ayın 5’inde Yapılacak

İşsizlik ödemelerinde tarih değişikliği yapıldığını belirten Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası kapsamındaki işsizlik ödeneği ödemelerinin bugüne kadar her ayın sonunda aylık olarak gerçekleştirildiğini belirtti. 

İşsizlik Ödemelerinin Tarihinde Değişiklik

Fakat 5 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 7061 sayılı Kanun ile İşsizlik Sigortası Kanununun ödeme esaslarını düzenleyen 50’inci maddesinde değişiklik yapıldığını ve ödemelerin, her ayın beşinde aylık olarak ödeneceğinin hüküm altına alındığını aktardı. Ali Çalışkan, söz konusu değişiklik ile 2017 yılı Aralık ayına ilişkin işsizlik ödeneği ödemelerinin 5 Ocak 2018 tarihinde yapılacağını aktardı. Bundan sonraki dönemlerde de ödemeler her ayın 5'inde yapılacak.

Bin 533 Kişi İçin 1 Milyon TL Ödeme

Çanakkale İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan, 2017 yılında toplam bin 533 vatandaşımız İşsizlik Sigortası ödeneğinden faydalandığını belirterek, bu kişiler için her ay ortalama 1 milyon TL ödemenin gerçekleştirildiğini aktardı.

600 Prim Gününe Sahip Olunması Gerekiyor

Ali Çalışkan işsizlik ödeneğine hak kazanmanın genel şartının; iş sözleşmesinin sona erdiği tarihi izleyen günden başlayarak 30 gün içinde şahsen veya elektronik ortamdan başvurmak kaydıyla hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak ve son üç yıl içerisinde en az 600 prim gününe sahip olunması gerektiğini kaydetti.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)