İstifa Edenler İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İşsizlik maaşı alabilmek için yapılması gerekenler ve kimlerin işsizlik maaşı alabileceğini ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz.

EKONOMİ 03.05.2017, 14:17 03.05.2017, 14:17
İstifa Edenler İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İşsizlik maaşı çalışanların elini rahatlatan güvencelerden biridir. İşten ayrılanlar prim günlerine göre 10 aya kadar işsizlik maaşı alabiliyorlar. Maaşlarını İŞKUR vasıtasıyla alan çalışanlar bazı şartları yerine getirmek zorunda. Sadece işten atılanlar değil belli şartlarda istifa edenler de işsizlik maaşı alabiliyor.

KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALIR?

İşsizlik maaşından 4A'lı yani SSK'lı çalışanlar yararlanabiliyor. Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre Banka sandıklarına tâbi olan çalışanlar da alabiliyor. Maaşı alabilmenin en önemli şartı çalışanın işten kendi istek ve kusuru dışında ayrılması.

İSTİFA EDENLER İŞSİZLİK MAAŞI ALIR MI?

Kendi isteği ile hiçbir gerekçesi olamadan keyfi olarak işten ayrılanlar yani istifa edenler işsizlik maaşından yararlanamıyorlar. Ancak İş Kanunu'nda 'haklı fesih' tanımına giren durumlarda çalışanın işsizlik maaşı alma hakkı bulunuyor. Haklı fesihle istifa edenler haklı olduklarını ispatladıklarında işsizlik maaşı için başvuru yapabiliyorlar. Çalışanın maaşının ödenmemesi gerçek ücretin saklanması, mobbing, iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması gibi sebeplerden dolayı haklı fesih ile istifa edenler ve ispatlayanlar işsizlik maaşından yararlanıyorlar.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)